Poleć znajomym

Zwyczaje wigilijne

Autor: Data: 11 stycznia 2011, 12:35 Komentarze (5) »

Polska tradycja świąteczna jest przemyślana i wyjątkowa. Nikt już chyba nie wyobraża sobie obchodzenia wieczoru wigilijnego w innym stylu.

Boże Narodzenie jest magicznym czasem dla wszystkich Polaków. Szczególną atmosferę świąt podkreślają wyjątkowe potrawy i zwyczaje wigilijne, bez których nie możemy się obejść.

Celebrację świąt w Polsce zaczynamy dzień przed Bożym Narodzeniem. Gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka, członkowie rodzin dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia i siadają do bezmięsnej, uroczystej kolacji.

Świąteczny stół

Pod obrusem na wigilijnym stole powinno znaleźć się sianko, na pamiątkę tego że syn Boży urodził się w stajence. Zawsze w tym dniu stół nakryty jest dla jednej osoby więcej, czyli dla niespodziewanego gościa, którego powinniśmy przyjąć, gdy się pojawi. Ma to symbolizować naszą otwartość do ludzi, w odróżnieniu do mieszkańców Betlejem, którzy nie chcieli przenocować ciężarnej Maryi i Józefa. Coraz częściej na świątecznym stole pojawiają się świece Caritas, ale nie jest to żaden zwyczaj wigilijny.

12 potraw

Tradycyjnie na stole powinno znaleźć się 12 dań, które mają symbolizować dwunastu apostołów obecnych na ostatniej wieczerzy. Na wigilii zwykle podaje się: zupę grzybową lub barszcz z uszkami, kompot z suszonych owoców i kutię. Oczywiście, na stole nie może zabraknąć karpia, zrobionego na różne sposoby. Może być smażony, po żydowsku, w sosie miodowym, faszerowany czy w galarecie. Oprócz tego można podać kapustę z grzybami, makowca, piernik, pierogi z kapustą i grzybami, śledzia i kluski z makiem.

Choinka i kolędy

W każdym domu na Boże Narodzenie powinna stanąć udekorowana choinka, pod którą w dniu Wigilii św. Mikołaj zostawi prezenty dla całej rodziny. Pod choinką często kładzie się małą figurkę szopki, w której urodził się Jezus Chrystus.

Oprócz choinki w naszym domy powinna znaleźć się gałąź jemioły, najlepiej w przejściu między jakimiś pokojami.

Na święta nie może zabraknąć też pięknych polskich kolęd. Jeśli wstydzimy się śpiewać, warto ich po prostu posłuchać. W sklepach dostepnych jest nieskończenie wiele nagrań, choć nic nie zastąpi atmosfery wspólnego, rodzinnego kolędowania.

Pasterka

Zwyczaj, który zamyka wieczór wigilijny to Pasterka. Dla wielu rodzin ta msza święta odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.

Zobacz więcej o: zwyczaje wigilijne, polskie święta, Wigilia

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Przesądy wigilijne

  Data: 14 stycznia 2011, 11:03 Komentarze (2) »

  Istnieje wiele starych przesądów wigilijnych. Według nich, w dzień Wigilii musimy mieć się na baczności, aby przyszły rok był dla nas szczęśliwy.

 • Mak w polskiej kuchni

  Data: 15 grudnia 2009, 0:46 Komentarze (1) »

  W kuchni polskiej mak jest bardziej popularny niż w innych krajach. Doskonały do ciast, słodkich potraw, ale też wytrawnych, np. jako dodatek do ryby, sałatek, indyczego mięsa lub naleśników.

 • Jesienny konkurs z Polską Różą

  Data: 4 listopada 2011, 16:22 Komentarze (9) »

  Sukces konkursu czekoladowego skłonił nas do kolejnego eksperymentu. Tym razem jednak stawiamy na rozgrzewające, sycące przepisy jesienno-zimowe oraz te przywołujące smak i zapach lata.

 • Wróżby wigilijne

  Data: 19 stycznia 2011, 8:50 Komentarze (3) »

  Wigilia to magiczny dzień, w którym możemy wywróżyć sobie przyszłość.

Komentarze:

 1. blagro1 4 lutego 2011, 18:30

  Ja staram się zawsze trzymać tych zwyczajów w końcu jest to taki wyjątkowy dzień

 2. agata1722 23 lutego 2011, 18:52

  trzeba pielęgnować tradycję wiele osób już nie przywiązuje tak dużej wagi do świąt

 3. magdusia231 9 marca 2011, 22:41

  a ja myślałam, że 12 potraw tak jak 12 miesięcy i żeby w każdym miesiącu było co jeść, tak mówiła moja babcia i że trzeba wszystkich potraw spróbować, pamiętam jak cierpiałam, gdy musiałam zjeść groch z kapustą :)

 4. halina52 9 maja 2011, 23:05

  Bardzo ładnie napisany artykuł o zwyczajach. W dzisiejszych czasach zaczynają powoli zanikać zwyczaje , zwłaszcza w miastach.A szkoda takie są piękne nasze , polskie tradycje.

 5. dorota830405 14 września 2011, 19:13

  Świąteczne zwyczaje musimy pielęgnować i uczyć ich nasze dzieci,ażeby nie zaginęły