Ziemniaki dobrze przygotowane

Autor: Data: 3 września 2009, 12:33

Ziemniaki, kartofle, pyry, bulwy czy grule - nazwy tego pospolitego warzywa uzależnione są od regionu Polski. Jedno się nie zmienia - to smaczny, ale też zdrowy dodatek do dań obiadowych, który tradycyjnie pojawia się na polskich stołach. Czasami jednak ich przygotowanie wymaga znajomości kilku kulinarnych sztuczek.

Do Europy ziemniaki trafiły w XVI w. z Peru. Nie od razu przypadły do gustu smakoszom. Twarde i mdłe w smaku, jedzone na surowo, były przyczyną wysokiej temperatury i bólów brzucha. Doceniono je dopiero wtedy, gdy zostały poddane obróbce cieplnej. Gotowane czy smażone stały się rarytasem, na który mogli sobie pozwolić nawet biedni. Na wielką skalę zaczęto je uprawiać w Polsce w XVIII w. i do dziś znanych jest u nas 118 odmian ziemniaków.

Jednym z bardziej egzotycznych smaków są bataty - czerwone, słodkie ziemniaki importowane z Ameryki Południowej. Przygotowuje się je podobnie jak te tradycyjne. Po obraniu i pokrojeniu wymagają niedługiego gotowania - ok. 15 min. W mundurkach gotuje się je ok. 40 min. Tyle samo trwa pieczenie batatów w piekarniku.

Na zdrowie

Ziemniaki są bogate w skrobie ziemniaczaną, która według badań zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Ich jedzenie zmniejsza też ilość białych krwinek w organizmie, a co za tym idzie podatność na wiele chorób. Są też cennym źródłem witaminy C i beta-karotenu. To składnik odchudzającej diety ziemniaczanej.

Sekrety ich przygotowania:

  • Ziemniaki z plamami zbieleją, jeśli do wody, w której je gotujemy dodamy odrobinę octu.
  • Dłużej przechowywane ziemniaki, np. zimą, będą smaczniejsze, jeśli do ich gotowania dodamy łyżeczkę cukru.
  • Nie rozpadną się w trakcie gotowania, jeśli dodamy do wody kawałek masła.
  • Nie wykipią, jeśli brzegi garnka posmarujemy masłem.
  • Ziemniaki, które zamierzamy przeznaczyć do smażenia, lepiej jest obgotować poprzedniego dnia.
  • Nie jedz ziemniaków z zielonymi plamami i takich, które puściły już pędy. Zawierają trującą solaninę.

Zobacz nasze przepisy na dania z ziemniaków.