Poleć znajomym

Ziemniaki dobrze przygotowane

Autor: Data: 3 września 2009, 12:33 Komentarze (4) »

Ziemniaki, kartofle, pyry, bulwy czy grule - nazwy tego pospolitego warzywa uzależnione są od regionu Polski. Jedno się nie zmienia - to smaczny, ale też zdrowy dodatek do dań obiadowych, który tradycyjnie pojawia się na polskich stołach. Czasami jednak ich przygotowanie wymaga znajomości kilku kulinarnych sztuczek.

Do Europy ziemniaki trafiły w XVI w. z Peru. Nie od razu przypadły do gustu smakoszom. Twarde i mdłe w smaku, jedzone na surowo, były przyczyną wysokiej temperatury i bólów brzucha. Doceniono je dopiero wtedy, gdy zostały poddane obróbce cieplnej. Gotowane czy smażone stały się rarytasem, na który mogli sobie pozwolić nawet biedni. Na wielką skalę zaczęto je uprawiać w Polsce w XVIII w. i do dziś znanych jest u nas 118 odmian ziemniaków.

Jednym z bardziej egzotycznych smaków są bataty - czerwone, słodkie ziemniaki importowane z Ameryki Południowej. Przygotowuje się je podobnie jak te tradycyjne. Po obraniu i pokrojeniu wymagają niedługiego gotowania - ok. 15 min. W mundurkach gotuje się je ok. 40 min. Tyle samo trwa pieczenie batatów w piekarniku.

Na zdrowie

Ziemniaki są bogate w skrobie ziemniaczaną, która według badań zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Ich jedzenie zmniejsza też ilość białych krwinek w organizmie, a co za tym idzie podatność na wiele chorób. Są też cennym źródłem witaminy C i beta-karotenu. To składnik odchudzającej diety ziemniaczanej.

Sekrety ich przygotowania:

 • Ziemniaki z plamami zbieleją, jeśli do wody, w której je gotujemy dodamy odrobinę octu.
 • Dłużej przechowywane ziemniaki, np. zimą, będą smaczniejsze, jeśli do ich gotowania dodamy łyżeczkę cukru.
 • Nie rozpadną się w trakcie gotowania, jeśli dodamy do wody kawałek masła.
 • Nie wykipią, jeśli brzegi garnka posmarujemy masłem.
 • Ziemniaki, które zamierzamy przeznaczyć do smażenia, lepiej jest obgotować poprzedniego dnia.
 • Nie jedz ziemniaków z zielonymi plamami i takich, które puściły już pędy. Zawierają trującą solaninę.

Zobacz nasze przepisy na dania z ziemniaków.

Zobacz więcej o: potrawy z ziemniaków, gorzkie warzywa, dieta ziemniaczana

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Jarmuż - niedoceniane warzywo

  Data: 18 lutego 2010, 9:02 Komentarze (6) »

  Ze względu na ozdobne, kędzierzawe liście używany jest do dekoracji różnych potraw. Warto jednak na większe wykorzystanie tego warzywa ze względu na bardzo dużą wartość odżywczą.

 • Gotowanie ziemniaków

  Data: 20 stycznia 2011, 21:33 Komentarze (5) »

  Ziemniaki to warzywa, które od wieków goszczą na polskich stołach. Gotowanie ziemniaków to codzienna i łatwa czynność, jednak aby prawidłowo ją wykonać, warto zapoznać się z naszymi ...

 • Ekspert od kuchni: PolskieSouthBeach

  Data: 29 czerwca 2011, 11:09 Komentarze (0) »

  Ania od prawie półtora roku gotuję zgodnie z dietą South Beach i walczy ze stereotypem „odchudzanie to nie jedzenie”. Nikogo nie głodzi, odkrywa nowe smaki i świetnie się bawi, gotując.

 • Ziemniaki - wartości odżywcze i odmiany

  Data: 21 września 2009, 20:01 Komentarze (12) »

  Bez obecności ziemniaków trudno nam wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Można z nich przygotować dziesiątki różnych potraw. Ponadto nie są kaloryczne - mają pięć razy mniej kalorii ...

Komentarze:

 1. online (Gość) 20 maja 2010, 3:01

  Tak, prawdopodobnie tak jest

 2. agata1722 15 lutego 2011, 16:36

  bardzo przydatne wskazówki

 3. justa (Gość) 25 maja 2011, 20:54

  Solanina znajduje się w każdych nieugotowanych ziemniakach.. jest neutralizowana podczas gotowania. Z tego tez powodu nie można jeść surowych ziemniaków, bez znaczenia czy puściły pędy czy nie ;)

 4. andy (Gość) 23 stycznia 2013, 0:33

  bardzo dobry artykul o ziemniakach