Wykwintne szparagi
Jak je podawać.

Autor: Data: 6 maja 2009, 21:03

Smakosze mają powód do radości! W sklepach pojawiły się właśnie delikatne pędy białych i zielonych szparagów. Sezon na nie trwa zaledwie kilka tygodni. Warto więc go w pełni wykorzystać i zaserwować szparagi w sposób klasyczny lub bardziej wykwintny.

Amatorów szparagów zachwyca przede wszystkim ich bardzo delikatny smak zaprawiony nutką goryczy. Aby zaznać go w pełni powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie warzywa trafiają do naszego koszyka. Należy wybierać tylko te świeże - błyszczące, jędrne i chrupkie. Jeśli nie wierzysz swemu oku, warto potrzeć jeden szparag o drugi. Jeśli wydadzą poskrzypujący odgłos, są świeże!

W sklepach dostępne są zazwyczaj zielone i białe szparagi. Ich kolor zależy od sposobu uprawy. Pędy rosnące pod ziemią są białe, po wyjściu z ziemi pod wpływem słońca zabarwiają się najpierw na różowo, potem na fioletowo, a wreszcie na zielono.

Wszystkie gatunki są niskokaloryczne - 100g to tylko 17 kcal. Mają też inne zalety! Pobudzają przemianę materii i zwiększają krzepliwość krwi.

Gotowanie szparagów

  • Obieranie

Pędy najlepiej obierać skrobaczką do warzyw, zaczynając od czubka (poniżej główki) i przechodzić w kierunku dołu. Aby się nie połamały możesz położyć je na czymś twardym - desce, denku garnka lub kuchennym blacie.

  • Usuwanie stwardnień

Twarde końce szparagów należy usunąć. Możesz je odłamać - nagnij szparaga, twarda część powinna sama odpaść. Możesz je też odciąć nożem. Stwardnienie to ok. 2 cm końcówki warzywa.

  • Gotowanie

Szparagi gotujemy w osolonej wodzie, z odrobiną soku cytryny (tylko białe)i łyżką masła,ok. 10-15 min. Można je gotować w specjalnych wysokich garnkach, lub zwykłych szerokich. Wówczas najlepiej jest jednak szparagi związać bawełnianą nitką, aby łatwiej je było po ugotowaniu wyjąć. Szparagi białe gotuje się do miękkości, a zielone krócej (al dente).

Garnek do gotowania szparagów

Przepisy na szparagi: