Törggelen - święto kasztanów i młodego wina

Autor: Data: 7 października 2013, 16:40

Mieszkańcy Południowego Tyrolu oczekują pierwszych dni października z zaostrzonym apetytem. Właśnie wtedy rozpoczyna się Törggelen i stoły w przytulnych gospodach doliny Isarco/Eisack przez dwa miesiące będą uginać się od smakołyków... nie tylko od wina i pieczonych kasztanów.

Fakt, że we Włoszech biesiaduje się, by uczcić pomyślne winobranie nikogo chyba nie dziwi, ale mało kto wie, że w Południowym Tyrolu specjalną pozycję mają też kasztany, które na przestrzeni wieków nieraz ratowały mieszkańcom życie w okresach głodu. Torgellen to wyśmienita okazja, by otrzeć się o najpopularniejszą południowotyrolską tradycję, której korzenie sięgają XV wieku, a obchody przyciągają turystów z całego świata.

Historia Törggelen

Nazwa Törggelen nawiązuje do tradycyjnej, drewnianej prasy do wina. Tradycja mówi, że wszystko zaczęło się w dolinie Isarco/Eisacktal, w regionie, w którym nie prowadzono produkcji wina na znaczącą skalę, a właściciele winnic, by móc utrzymać rodzinę, trudnili się także hodowlą bydła. Latem pasterze wyprowadzali je na wysoko położone pastwiska, a po powrocie wraz z bliskimi, przyjaciółmi i sezonowymi pracownikami farm świętowali zakończenie żniw. Biesiada rozpoczynała się wtedy od degustacji młodego wina w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajdowała wykorzystywana w produkcji trunku drewniana prasa, czyli “Törggele”.

Jesień w Dolomitach

Być może Dolomity najbardziej kojarzą się z ukwieconymi alpejskimi łąkami i zimowymi doznaniami na stokach, ale ta część Włoch niewątpliwie tętni życiem również pomiędzy sezonami. Dziś tradycja Törggelen jest tak żywa jak przed laty i wraz ze schyłkiem lata mieszkańcy Południowego Tyrolu zaczynają starannie przygotowywać się do jesiennych obchodów. Do końca listopada w gospodach będą działać przytulne „Stuben” (tj. wiejskie izby), a menu obfitować będzie w tradycyjne specjały.

Główną atrakcją jest oczywiście degustacja młodego wina („Nuien”), pochodzącego z lokalnych winnic oraz pieczone kasztany. Właściciele tawern będą walczyć o tytuł najlepszej gospody, corocznie przyznawany przez tutejszy Związek Farmerów, w maleńkich wioskach organizowane będą festiwale uliczne okraszone tradycyjną muzyką, a szlaki wypełnią się piechurami.

Atrakcje Kasztanowego Szlaku

Co społeczność to obyczaj i w każdym miasteczku obchody Törggelen mogą wyglądać nieco inaczej. W miasteczku Chiusa/Klausen w każdą sobotę centrum zamienia się w “Törggelestube”, wielką izbę, w której można spróbować tradycyjnych przysmaków i wznieść toast młodym winem.

W Tesimo/Tisens i Foiana/Völlan (położonych pomiędzy Merano a Bolzano) odbywa się Festiwal Keschtnriggl, który swoją nazwę wziął od wiklinowego zbiornika do otrząsania pieczonych kasztanów ze skorupek. Podczas imprezy oferowane są między innymi pokazy lokalnego rzemiosła, odczyty starych przepisów i nauka gotowanie, a także piesze wędrówki z przewodnikiem po słynnym szlaku kasztanowym (“Keschtnweg”).

W restauracjach położonych wzdłuż malowniczej trasy można posilić się między innymi kasztanową zupą i makaronem z mąki z orzechów kasztanowca, a ucztę uwieńczyć kasztanowym tortem.