Świąteczne potrawy
Cz. IV Dania na słodko
Autor:
Oliwka Kamińska
Data: 15 grudnia 2007, 0:03
Komentarze (4) »
Zestaw wigilijnych potraw może być bardzo urozmaicony. W wielu regionach obowiązkowo występuje danie na słodko. Zrobienie dobrej kutii czy makówek nie uda się bez sprawdzonych, regionalnych przepisów! Oto one...
Kluski z makiem i bakaliami
Składniki:
- 50 dag makaronu łazanki
- sól i olej do gotowania makaronu
- szklanka suchego maku
- szklanka mleka
- ½ szkl. cukru pudru
- cukier waniliowy
- 3 łyżki płynnego miodu
- 3 łyżki rodzynek
- łyżka smażonej skórki pomarańczowej
- aromat pomarańczowy
- 1/3 szklanki śmietany kremowej
- posiekane orzechy lub lekko zrumienione płatki migdałowe
Przygotowanie:
Mleko z wodą (pół na pół) wlewamy do garnka, zagotowujemy, sypiemy mak i trzymamy na ogniu przez ok. 10 min. Cedzimy na gęstym sicie. Lekko przestudzony mak przepuszczamy dwukrotnie przez maszynkę. Za drugim razem dodajemy na przemian z makiem po łyżeczce cukru pudru i cukru waniliowego. Doprawiamy mak miodem, aromatem pomarańczowym i śmietaną. Dodajemy bakalie.
Ugotowane, dobrze osączone łazanki wrzucamy (jeszcze ciepłe!) do maku z bakaliami. Gdy trzeba, doprawiamy do smaku lub dodajemy ulubione bakalie. Podajemy posypane posiekanymi orzechami lub zrumienionymi płatkami migdałowymi.
Kutia
Składniki:
- 1 szkl. maku
- 1 szkl. ziaren pszenicy (można ją zastąpić pęczakiem)
- 1 szkl. miodu
- 10 dag posiekanych orzechów włoskich
- 10 dag posiekanych migdałów bez skórki
- 5 dag daktyli
- 5 dag fig
- kandyzowana skórka pomarańczowa
- 2 szkl. mleka
- 2-3 łyżki sparzonych rodzynek
Przygotowanie:
Pszenicę zalewamy na 24 godziny zimną wodą. Po tym czasie zlewamy wodę, a pszenicę płuczemy. Znów zalewamy czystą wodą i gotujemy do miękkości (ok. 40 min.). Cedzimy na sitku. Co jakiś czas należy pamiętać, aby widelcem lekko wymieszać ziarna (by się nie skleiły).
Mak płuczemy czystą wodą na sitku o małych oczkach, a następnie zalewamy 2 szklankami wrzącego mleka. Gotujemy ok. 10-15 min. Po tym czasie mak należy przepuścić przez maszynkę 2-3 razy lub utrzeć w makutrze. Można też użyć gotowej masy makowej (Ma mniej bakalii, dlatego należy ją o nie wzbogacić.)
Miód należy rozpuścić z odrobiną wody, dodać do niego zmielony mak, sparzone rodzynki, bakalie oraz skórkę z pomarańczy. Mieszać makową-bakaliową masę z pszenicą. Dekorujemy łamańcami (przepis niżej). Podajemy schłodzone (odstawiamy do lodówki przynajmniej na 2 godz. przed podaniem).
Łamańce (podawane do kutii)
Składniki:
- 15 dag mąki
- 1/3 kostki masła (ok. 7 dag)
- ok. 1,5-2 łyżki cukru pudru
- jajo l szczypta soli
- łyżka kwaśnej śmietany
Przygotowanie:
Zimne masło starannie posiekać z mąką. Dodać jajo, Śmietanę, cukier, znów dobrze posiekać, po czym zagnieść gładkie ciasto, owinąć je folią i wstawić na ok. 60 min do lodówki. Ciasto rozwałkować na posypanej mąką stolnicy, pokroić w prostokąty szerokości 1-1,5 cm i długości 10 cm, ułożyć w natłuszczonej formie i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec, aż nabiorą złotego koloru (ok. 15 min).
Makówki
Składniki:
- 1/2 kg maku
- 10 bułek
- 2 l mleka (3,2 %)
- 5 łyżek cukru
- opakowanie cukru waniliowego
- ¾ kostki masła (200 g)
- paczka rodzynek (150 g)
- migdały w płatkach
Przygotowanie:
Zagotować 1 l mleka. Zmielony drobno mak (na dobrej maszynie, najlepiej udać się w tym celu do piekarza) zalać gotującym się mlekiem. Dodać 100 g masła, 3 łyżki cukru, 1 cukier waniliowy i gotować ciągle mieszając ok. 5 min. Osobno ugotować 1 l mleka, dodać 2 łyżki cukru i ¼ kostki masła. Wymieszać i ostudzić.
Bułki pokroić w plastry (grubości kromki). Przygotować 2 miski. Bułki maczając w mleku układać na przemian warstwami z masą makową.
Udekorować plasterkami migdałów.
Moczka
Składniki:
- pół gotowego piernika do moczki (najlepiej kupić od piekarza),
- słoik kompotu ze śliwek (1 l),
- słoik kompotu truskawkowego (1 l),
- słoik kompotu z agrestu (1 l),
- 1 cytryna,
- paczka orzechów włoskich,
- paczka rodzynek,
- paczka suszonych śliwek,
- paczka migdałów,
- paczka suszonych moreli,
- paczka suszonych fig,
- ½ kostki masła,
- 2 łyżki mąki pszennej,
Przygotowanie:
Przygotować bardzo duży garnek (większy niż na zupę). Piernik pokroić w kostkę, wrzucić do garnka napełnionego do połowy wodą i rozpuszczać ok. 2h od czasu do czasu mieszając. Zagotować i mieszać do momentu uzyskania klarownego połączenia. Dodać cukier do smaku.
Cały czas gotując na małym ogniu dodajemy po kolei: kompot ze śliwek (owoce przecieramy), kompot z truskawek (owoce przecieramy) i kompot z agrestu (owoce całe). Następnie dodajemy pokrojone w drobne kawałki orzechy włoskie, suszone morele (wcześniej opłukane ciepłą wodą), figi, migdały, suszone śliwki (opłukane wodą), rodzynki oraz sok z całej cytryny. Doprowadzamy do zagotowania cały czas mieszając.
Na koniec przygotowujemy zasmażkę.
Na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę, wymieszać i smażyć aż do uzyskania złotego koloru. Następnie zalać małą ilością zimnej wody i zagotować. Następnie wlać do Moczki, wymieszać i zagotować. Moczkę najlepiej podawać następnego dnia. Na Śląsku pijemy ją całe święta na zimno, jako deser, ale można spróbować trochę ją podgrzać. Jeżeli Moczka na drugi dzień za bardzo zgęstnieje dodać wody.
Współpraca: Dominique
Zobacz więcej o: gotowanie, przepisy, potrawy wigilijne, kutia, łamańce, kluski z makiem i bakaliami, makówki, moczka
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Kutia - przepis na kutię
Data: 20 grudnia 2008, 14:09 Komentarze (2) »
Kutia to tradycyjne danie na słodko podczas Wigilii. Przygotowuje się je z maku, pszenicy i dużej ilości bakalii. Oto przepis.
-
Potrawy jednogarnkowe
Data: 3 sierpnia 2009, 19:28 Komentarze (3) »
Potrawę jednogarnkową może stanowić zarówno zupa, jak i drugie danie, gdyż w grę wchodzi liczba i rodzaj produktów, jakimi dysponujemy.
-
Gotuj zdrowo, w odpowiednich naczyniach
Data: 8 czerwca 2008, 0:12 Komentarze (2) »
Dzięki takim urządzeniom w kuchni, jak wok, szybkowar czy parowar przygotowanie posiłku jest nie tylko szybsze, ale i zdrowsze. W kilka minut danie ugotujemy, usmażymy albo udusimy.
-
Zwyczaje wigilijne
Data: 11 stycznia 2011, 12:35 Komentarze (5) »
Polska tradycja świąteczna jest przemyślana i wyjątkowa. Nikt już chyba nie wyobraża sobie obchodzenia wieczoru wigilijnego w innym stylu.
makówki są pycha ale kutia dziesięć razy lepsza *
liiipa
Tak, kutia pychotka, co roku robię ją na Boże Narodzenie, w tym roku też będzie...
ja nie lubię kutia jest zbyt słodka
Zaloguj się aby dodać recenzję