Poleć znajomym

Sos podstawowy - biały

Jak zbierać punkty?

Autor: (495 pkt.)

Współczesne sosy narodziły się we Francji, a usystematyzował je Marie-Antoine Carême dzieląc je na sosy ciepłe i zimne, a wśród nich wyróżnił tzw. sosy podstawowe. Do sosów podstawowych ciepłych, białych zali­cza się sos beszamelowy i sos velouté. Podstawą do przyrządzenia obu jest zasmażka, którą w przypadku sosu beszamelowego należy rozrzedzić mlekiem i przyprawić gałką muszka­tołową. Natomiast sos velouté należy rozrzedzić bulionem cielęcym, dro­biowym lub rybnym.

Składniki

 • 40 g masła
 • 30 g mąki
 • 1/2 l mleka lub bulionu
 • sól, biały pieprz, gałka muszkatołowa

Sposób przygotowania

 1. 1

  Do rozpuszczonego masła do­dać mąkę i przyrządzić zasmaż­kę.

 2. 2

  Zasmażkę rozrzedzić zimnym bulionem lub mlekiem. Wymie­szać, aby nie powstały grudki. Sos gotować 10 minut na ma­łym ogniu, bez przykrycia.

 3. 3

  Dodać pozostałe składniki, ewentualnie rozrzedzić śmie­taną. Sos powinien być dokład­nie wymieszany i mieć lekko kremową konsystencję. Dopra­wić do smaku solą i pieprzem.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.