Poleć znajomym

Roszponka

Jak zbierać punkty?

Autor: (1425 pkt.)

Sposób przygotowania

  1. Roszponka bywa także nazywana sałatą polną. Rośnie w małych pęczkach składających się z 10 ciemnozielonych owalnych listków. Listki są dosyć twarde i wymagają wilgoci w czasie przechowywania. Najsmaczniejsze są delikatne, młode i jeszcze małe pęczki liści.

  2. Głownu zbiór: od października do marca

  3. Składniki odżywcze: białko, węglowodany, błonnik, sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, witaminy A, B1, B2, C, kwas nikotynowy.

  4. Zawiera ok. 88 kJ/21 kcal na 100 g jadalnych części.

  5. Jak kupować: Wybierać nieuszkodzone i nieroze rwane pęczki bez zgniłych listków. Odrzucić roszponkę z pożółkłymi listkami.

  6. Przechowywanie: Oczyszczone, umyte i mokre pęczki owinąć w mokrą ściereczkę i przechowywać do 2 dni na najniższej półce lodówki.

  7. Uwagi: Korzonki odcinać w taki sposób, aby listki trzymały się w pęczku. Roszponka jest smaczna, gdy wymiesza się ]ą z innymi sałatami lub z cząstkami pomarańczy, grejpfruta, pokrojonym lub posiekanym jajem. Najlepszy sos do roszponki przyrządza się z octu oleju i posiekanej szalotki. Roszponka z pokrojonym mleczkiem cielęcym, ze smażoną wątróbką drobiową, lub chrupiącymi skwarkami czy też z pokrojonym na paski wieprzowym kotletem może być wykwintną przystawką.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.