Przyprawy korzenne. Do czego?

Autor: Data: 18 grudnia 2008, 0:25

Przyprawy wzbogacają smak i aromat wielu potraw, a czasami nawet nadają kolor. Do czego dodać anyż, szafran czy kardamon? Dowiesz się z naszego poradnika.

Kardamon

Kardamon ma lekko piekący, korzenny smak. Sprzedawany jest w całości, jako suszony owoc jednorocznej rośliny zielonej, lub w postaci zmielonej. Najbardziej intensywny smak mają nasiona kardamonu zamknięte w kapsule owocu.

To przyprawa wykorzystywana do wielu wypieków na Boże Narodzenie. Składnik przyprawy do piernika.

Anyż

Aromatyczne nasiona tej rośliny mają słodkawy zapach, który po zmieleniu szybko się ulatnia. Lepiej jest więc kupować całe ziarna anyżu.

Dodawany do ciast i ciasteczek, a także chleba. To też wypróbowany środek na dolegliwości żołądkowe i przeziębienie.

Anyż gwiazdkowaty

W smaku przypomina anyż, ale jest od niego delikatniejszy. Anyż gwiazdkowaty to osłona nasion drzewa zwanego badianem, którego ojczyzną są południowe Chiny.

Wykorzystywany jest do ciast, pierników, chleba, deserów, sosów, likierów, grzanego wina itd.

Kurkuma

Ta orientalna przyprawa, o zapachu pieprzu, w smaku przypomina imbir. Jest ostra i paląca, ze sporą dozą goryczki. Kurkuma to składnik znanej indyjskiej przyprawy curry i jest oferowana zazwyczaj w postaci żółtego proszku.

Doskonała do potraw i wypieków orientalnych oraz domowego chleba.

Szafran

To najdroższa przyprawa korzenna świata. Są nią suszone pręciki kwiatów krokusa rosnącego w rejonie Morza Śródziemnego. Szafran jest aromatyczny, o gorzkawym smaku i intensywnej żółtej barwie. Można kupić w postaci cienkich niteczek lub zmielony.

Nadaje potrawom żółty kolor. dodawany np. do ryżu.

Kolendra

To suszone owoce jednej z najstarszych roślin przyprawowych, krzewu kolendry - zwanej arabska lub chińską pietruszką. Ma słodkawy, intensywny zapach i słodko-palący smak.

Stosowana jako dodatek do pierników i chleba.

Kmin

Nasiona kminu (czy też kuminu), można kupić w całości lub zmielone. Mają ostry, korzenny smak i delikatnie gorzkawy aromat.

to nieodzowny dodatek do rozmaitych chlebów oraz wypieków z dodatkiem sera.