Poleć znajomym

Przesądy wigilijne

Autor: Data: 14 stycznia 2011, 11:03 Komentarze (2) »

Istnieje wiele starych przesądów wigilijnych. Według nich, w dzień Wigilii musimy mieć się na baczności, aby przyszły rok był dla nas szczęśliwy.

 • Dzień Wigilii powinien wyglądać tak, jak każdy wymarzony dzień przyszłego roku. Nie można tego dnia z nikim się kłócić, sprzeczać i być niemiłym. Powinno się uśmiechać, śmiać i być życzliwym. Jeśli tego dnia będziemy się gniewać z bliskimi, możemy żyć w kłótni cały rok.

 • Uważajmy, by nie rozchorować się na Wigilię i by nie skaleczyć się przygotowując kolację. Nawet taki drobiazg może zaważyć o tym, jak będziemy się czuli w przyszłym roku.

 • W dniu Wigilii nie można nic pożyczyć, gdyż ciężko nam będzie w przyszłym roku coś zarobić i zyskać.

 • Jeśli mamy w rodzinę ciężarną kobietę, nie dopuszczajmy jej do żadnych prac, gdyż może to zaszkodzić dziecku. Nie powinna wykonywać nawet najdrobniejszych czynności.

 • Tego dnia możemy poprawić stan swoich zębów i jamy ustnej w bardzo prosty sposób. Rano wystarczy potrzeć zęby czosnkiem, a wieczorem zjeść orzecha włoskiego.

 • Jeśli w Wigilię pierwszy w naszym domu zjawi się mężczyzna lub nawet jeśli zatelefonuje, przyszły rok będzie szczęśliwy. Gorzej, jeśli zrobi to kobieta. Wtedy możemy spodziewać się chorób i nieszczęść.

 • Jeśli w noc wigilijną ktoś usłyszy głosy zwierząt, może spodziewać się śmierci. Wigilia to czas magicznych mocy, od których powinniśmy trzymać się z daleka.

 • Spożyte podczas Wigilii jabłko gwarantuje nam, że w przyszłym roku nie będzie bolało nas gardło.

 • Aby ujrzeć bliską osobę, która umarła w poprzednim roku, należy po wigilijnej kolacji popatrzeć przez dziurkę od klucza w drzwiach. Zmarła będzie siedziała na krześle przy pustym stole.

 • Goście nie powinni odchodzić od wigilijnego stołu, gdyż mogą nie doczekać przyszłych świąt.

 • Jeśli spróbujemy każdej potrawy w wigilię, w przyszłym roku niczego nam nie zabraknie.

 • Aby w przyszłości nie zabrakło pieniędzy, pod talerzem należy położyć monetę.

Stare przesądy wigilijne, jak wszystkie inne, powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. Rzeczywiście, jeśli cały nadchodzący rok byłby uzależniony od jednego dnia, znacznie uprościłoby nam to życie. Inne przesądy wigilijne mogą znać nasi rodzice, babcie czy dziadkowie.

Zobacz więcej o: Wigilia, przesądy wigilijne, wróżby wigilijne

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Wróżby wigilijne

  Data: 19 stycznia 2011, 8:50 Komentarze (3) »

  Wigilia to magiczny dzień, w którym możemy wywróżyć sobie przyszłość.

 • Zwyczaje wigilijne

  Data: 11 stycznia 2011, 12:35 Komentarze (5) »

  Polska tradycja świąteczna jest przemyślana i wyjątkowa. Nikt już chyba nie wyobraża sobie obchodzenia wieczoru wigilijnego w innym stylu.

 • Wigilijne i świąteczne potrawy i wypieki

  Data: 11 grudnia 2009, 14:49 Komentarze (7) »

  Przygotuj wigilijną wieczerzę i świąteczną ucztę z naszymi przepisami. Polecamy szczególnie sprawdzone przez nas przepisy na wspaniałe ciasta, ciasteczka i pierniki. Na nich się nie ...

 • Przepis dnia: Serowe smakoszki

  Data: 2 stycznia 2012, 10:41 Komentarze (0) »

  Podobno początek roku to wróżba na kolejnych 365 dni, dlatego życząc wam nieustającej kulinarnej kreatywności, zaczynamy od niebanalnej przekąski na karnawałowe przyjęcia.

Komentarze:

 1. blagro1 4 lutego 2011, 18:29

  Jest wiele tych przesądów ale mało kto w nie wierzy

 2. magdusia231 9 marca 2011, 22:38

  "W dniu Wigilii nie można nic pożyczyć, gdyż ciężko nam będzie w przyszłym roku coś zarobić i zyskać." - ale od kogoś czy komuś?
  Mnie się podoba ten, że ciężarna nie może pracować :) )) Chyba w przyszłości wykorzystam :) ))