Przepis dnia: Dyniowa zupa kornika

Autor: Data: 17 listopada 2011, 10:12

Nie dość, że zimno i ciemno, to jeszcze wirusy nie próżnują. No i mamy jesienne przygnębienie z grypą w pakiecie. Dlatego dzisiaj proponujemy wam słoneczną miksturę do zadań specjalnych.

Przepis wpadł nam w oko dzięki kornik, naszej ekspertce kulinarnej, miłośniczce żywych kolorów i autorce bloga Kornik w kuchni.

Na przejmujące chłody i markotną minę, nie ma to jak talerz treściwej zupy w kolorze sierpniowego słońca.

Dynię wciąż jest jeszcze w miarę łatwo dostępna, ale taki stan nie będzie trwał wiecznie. Nacieszcie się zatem jej pobudzającym kolorem i prozdrowotnymi właściwościami. Dynia to bogate źródło białka, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy PP i C, a także wapnia, żelaza, magnezu i fosforu, a jej pestki są prawdziwą kopalnią soli mineralnych, błonnika i pełnowartościowych tłuszczów roślinnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Bataty pod względem wartości odżywczych nie pozostają w tyle. Są zdecydowanie zdrowsze od zwykłych ziemniaków, obfitują w błonnik, witaminy A i C oraz mangan, potas, miedź, żelazo i witaminy z grupy B. Doskonale wspomagają system odpornościowy, chronią przed astmą, osteoporozą i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Taki zestaw z pewnością postawi was na nogi.

A do tego ten zniewalający, pobudzający zmysły aromat cynamonu i gałki muszkatołowej. Koniecznie wypróbujcie przepis na zupę z pieczonych batatów i dyni.