Poleć znajomym

Potrawy jednogarnkowe

Autor: Data: 3 sierpnia 2009, 19:28 Komentarze (3) »

Potrawę jednogarnkową może stanowić zarówno zupa, jak i drugie danie, gdyż w grę wchodzi liczba i rodzaj produktów, jakimi dysponujemy.

Potrawy jednogarnkowe stosujemy w różnych sytuacjach, do których możemy zaliczyć ograniczające nas warunki lokalowo-kuchenne, brak czasu, ograniczona liczba kuchenki elektrycznej lub gazowej, lub po prostu ograniczona ilość produktów. Aby potrawy jednogarnkowe mogły spełniać swoje zadanie, muszą w swym składzie zawierać wszystkie najważniejsze składniki odżywcze tj. białko pełnowartościowe (z mięsa,wędlin, ryb, podrobów, jaj itp). tłuszcz, produkty zbożowe w postaci kaszy, ryżu lub klusek, a poza tym składniki mineralne i witaminy, głównie z warzyw i przypraw zielonych.

Jeśli zależnie od rodzaju potrawy, nie możemy użyć wymienionych składników w dostatecznej ilości, to do gotowej już potrawy dodajemy oddzielnie ugotowane ziemniaki, kasze na sypko, pieczywo lub surówkę. Aby potrawy jednogarnkowe mogły zastąpić cały posiłek i zaspokoić potrzeby energetyczne organizmu, musimy ilość potrawy proporcjonalnie zwiększyć, tak aby porcje były dwu- a nawet trzykrotnie większe, zależnie od tego, jakie zastosujemy dodatki uzupełniające. Potrawy takie należy podprawiać, uzupełniać i wzbogacać mlekiem, jajkiem lub śmietaną. Czasem do jednej potrawy stosujemy dwa rodzaje podprawy, np. śmietanę z mąką i zasmażkę. Na potrawę jednogarnkową nie nadają się zupy np. pomidorowa z ryżem, jarzynowa, czy też pierogi lub naleśniki. Muszą one być uzupełnione drugą pełnowartościową potrawą.

Do potraw jednogarnkowych możemy zakwalifikować:

Barszcz ukraiński - do którego oprócz włoszczyzny z kapustą, dodajemy buraki, pomidory, ziemniaki, fasolę, mięso wieprzowe, śmietanę, koperek lub natkę pietruszki, a jako uzupełnienie chleb i surowe owoce.

Kapuśniak z kiszonej kapusty - na mięsie lub z kiełbasą - z dodatkiem marchwi, pietruszki i cebuli, podprawiamy zasmażką z ziemniakami, jako uzupełnienie posiłku podajemy pieczywo i deser w postaci kisielu mlecznego lub owocowo-mlecznego.

Zupa grochowa na wędzonce - z ziemniakami, zasmażana z dodatkiem majeranku i zieleniny. Na deser serek homogenizowany, owoce lub kompot.

Gołąbki z kapusty z mięsem i ryżem - w sosie pomidorowym lub śmietanowym, pieczywo lub ziemniaki. Na deser ciasto i herbata.

Filety z ryby lub kurczaki duszone z jarzynami - z dodatkiem groszku, podprawiane śmietaną z ryżem, kluskami lub ziemniakami. Deser to galaretka owocowa lub owoce w sosie mlecznym.

Zobacz więcej o: potrawy jednogarnkowe, żywienie rodziny, dieta

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze:

  1. halina52 1 marca 2011, 17:57

    Gdy mam mało czasu to robię danie jednogarnkowe.Są to dania pożywne.

  2. agata1722 31 marca 2011, 23:52

    ostatnio tez spodobał mi się ten sposób robienia obiadów sycące i zarazem dobre

  3. kundzia (Gość) 27 kwietnia 2011, 1:52

    oj dobre te zupki,dobre.