Pomidor!
Który wybrać?
Autor:
Oliwka Kamińska
Data: 17 lipca 2007, 8:10
Komentarze (6) »
Od lat pomidory są wprost niezastapione w naszej kuchni. Pyszne, zdrowe i ... uniwersalne! Idealne na sałatki, zupy, farsze i pachnące sosy. Sezon na pomidory właśnie trwa. Wykorzystaj go i przygotuj pomidorowe specjały razem z nami.
W różnorodności form i odcieni pomidorów można się pogubić. Jedne będą idealne na zupy, inne pięknie ubarwią nasze sałatki i dodadzą im smaku. W wyborze odpowiednich pomidorów do swoim potraw kieruj się naszymi wskazówkami.
Malinowe
Są duże, lekko spłaszczone i pofałdowane. Ich skórka ma ładny malinowy kolor. W smaku są delikatne, lekko słodkawe, dlatego idealnie nadadzą się jako dodatek do wędlin (np. wędzonej szynki) i owoców. Wydrążone mogą posłużyć jako miseczki na farsz.
Przepis
Pomidory kroimy na pół, wyjmujemy miąższ łyżeczką, a następnie stawiamy połówki "do góry nogami" tak, aby wyciekł z ich sok. Przygotowujemy farsz - zielony groszek, kukurydzę, pokrojoną w kosteczkę szynkę, starty żółty ser mieszamy z majonezem, posiekanym farszem z pomidorów, dodajemy soli i pieprzu do smaku. Faszerujemy, przykrywamy odciętą częścią i podajemy!
Koktajlowe
Łatwo je rozpoznać. Są najmniejsze z pomidorów, o średnicy 2 cm, przypominają winogrona. W smaku kwaśne. Używa się ich do dekoracji dań mięsnych lub rybnych, a także szklanek z sokami warzywnymi. Idealne jako składnik sałatek lu drobnych przystawek.
Przepis
Koreczki z pomidorków koktajlowych wyglądają pięknie i są smaczne. Na szpatułkę nadziewamy kolejno mały pomidorek, małą kulkę mozarelli, oliwkę zioloną, kawałkiem żółtej papryczki, ciemną oliwką i znów pomidorkiem.
Sałatkowe
Tradycyjne pomidory, które na sklepowych półkach goszczą cały rok. Są soczyste, lekko kwaśne, z cienką, delikatną skórką. Ich nazwa mówi sama za siebie. Są doskonałym dodatkiem do sałatek np. greckiej z fetą lub włoskiej caprese (z mozarellą i bazylią). Dobrze komponują się także z surowym lub ugotowanym kalafiorem i każdą odmianą zielonej sałaty.
Przepis
Pomidorowy przekładaniec - pokrój w pasterki pomidor, bakłażan i ser mozarella. Bakłażan podsmaż na patelni i lekko posól. Układaj na przemian plaster bakłażana, pomidora, mozarelli aż utworzy się piramidka o wielkości w zależności od twoich preferencj. Posypać solą, pieprzem i bazylią. Można użyć też świeżej bazyli jako składnika w przekładance.
Podłużne
To pomidory o oryginalnym, podłużnym kształcie, przypominającym nieco guszkę. Najpopularniejszą ich odmianą są włoskie pomidory San Marzano. W smaku są kwaskowate. W kuchni wykorzystywane są do sosów, zup i przecierów. Wcześniej należy jednak pamiętać, aby obrać je ze skórki.
Przepis
Sos pomidorowy - siekamy drobno cebulkę i czosnek, smażymy na rozgrzanej oliwie z oliwek. Pomidory parzymy wrzątkiem, a następnie wkładamy do zimnej wody, obieramy, usuwamy gniazda nasienne, a resztę kroimy w drobną kostkę. Wrzucamy na patelnię i dusimy z cebulką i czoskiem, solimy, pieprzymy, dodajemy łyżeczkę koncentratu pomidorowego, odrobinę słodzimy. Na koniec dodajemy do sosu posiekane listki bazyli. Podajemy z makaronem. Smacznego!
Zobacz więcej o: gotowanie
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Gotuj zdrowo, w odpowiednich naczyniach
Data: 8 czerwca 2008, 0:12 Komentarze (2) »
Dzięki takim urządzeniom w kuchni, jak wok, szybkowar czy parowar przygotowanie posiłku jest nie tylko szybsze, ale i zdrowsze. W kilka minut danie ugotujemy, usmażymy albo udusimy.
-
Olej - który wybrać
Data: 8 grudnia 2009, 0:46 Komentarze (3) »
Słonecznikowy, sezamowy, z pestek winogron i dyni... jak różne są rodzaje olejów, tak też i różne ich zastosowanie w kuchni. Poznaj je, byś wiedziała, którego i do czego używać.
-
Gotowanie ziemniaków
Data: 20 stycznia 2011, 21:33 Komentarze (5) »
Ziemniaki to warzywa, które od wieków goszczą na polskich stołach. Gotowanie ziemniaków to codzienna i łatwa czynność, jednak aby prawidłowo ją wykonać, warto zapoznać się z naszymi ...
-
Mrożonki - sposób gotowania
Data: 2 października 2009, 11:08 Komentarze (7) »
Z mrożonymi warzywami i owocami nie mogą się równać żadne przetwory. Podczas pasteryzacji tracą one aż 50% wartości odżywczych. Mrożonki tracą około 20-30%, najmniej tracą owoce, 5-10%.
Teraz pomidorki sa przepyszne, gdy dojrzwaja naturalnie sa bardziej slodkie, soczyste mmm
Pomidory dojrzewajace chemicznie nie maja tych walorów,
Trudno zdecydowac sie ktore pomidory sa najlepsze ale malinowe maja chyba wiecej pestek co jest passe
To prawda - pomidory z gruntu spokojnie dojrzewające w promieniach słońca są smaczniejsze niż te chemicznie pędzone. Nie zgodzę się jednak z tym, że pomidor malinowy jest passe. Jest to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) w smaku pomidorów. Nie ma w ogóle tak dużo pestek - zależy od odmiany.
A pomidory spod wezuwiusza to jakie to są?
Sam mam zawsze parę krzaczków pomidorów są one o wiele lepsze niż te ze sklepu. Pomidor gdy są zerwane bardzo dobrze dochodzą na słońcu.
też mam działkę z pomidorkami swoimi tylko nieraz coś je dopadnie jakaś zaraza ale mino to się nie zniechęcam i co roku je uprawiam
Pomidory są pyszne zwłaszcza ze swojej uprawy. Mają aromat cudowny, tylko jeść ile się chce.Dużo potasu mają.
Zaloguj się aby dodać recenzję