Poleć znajomym

Pikantne lub słodkie kluski z grysiku

Jak zbierać punkty?

Autor: (495 pkt.)

Ciasto warto przygotować w przed­dzień i przechować w lodówce. Zim­ne kluski można ponownie podgrzać w wodzie lub bulionie albo podpiec na maśle w piekarniku. Możną je po­dawać posypane cukrem i cynamonem albo w kompocie jako chłodnik owocowy. Kluski z grysiku można również ugotować na zapas i za­mrozić. Zamrożone przechowywać przez okres do 3 miesięcy. Podgrze­wać potem w bulionie. Podstawowy przepis dopuszcza różne proporcje poszczególnych składników.

Składniki

 • 1/2 I wody lub mleka
 • 20-100 g masła
 • 1/2 łyżeczki soli
 • 125-200 g grysiku
 • 2 łyżki mąki, 2-6 jajek przyprawy, zioła i ser

Sposób przygotowania

 1. 1

  Wodę lub mleko zagotować — z masłem i solą. Grysik wymie­szać z mąką, dodać do wrzątku i mieszać, aż ciasto zgęstnieje i będzie łatwo odchodzić od dna.

 2. 2

  Ciasto przełożyć do miski, do­dać jajko i wymieszać. Po lekkim przestudzeniu do jeszcze ciep­łej masy dodać następne jajka. Im więcej jajek, tym bardziej puszyste kluski.

 3. 3

  Ciasto na kluski do pikantnych— potraw przyprawić szczyptą gałki muszkatołowej, ziołami lub serem. Do ciasta na słodkie kluski można dodać 1 do 2 ły­żek cukru lub miodu, a także skórkę cytrynową lub poma­rańczową.

 4. 4

  W szerokim garnku zagotować wodę z niewielką ilością soli. Na próbę ugotować 1 kluskę, w razie potrzeby ciasto dopra­wić do smaku. Kluski wykrawać łyżką albo posypanymi mąką rę­kami formować małe kulki i za­nurzać je we wrzącej wodzie.

 5. 5

  Kluski gotować w lekko wrzą­cej wodzie, na małym ogniu.

 6. Małe kluseczki są gotowe po około 5 minutach gotowania, większe po około 15 minutach gotowania.

 7. 6

  Po ugotowaniu kluski przełożyć na cedzak i odstawić do odsączenia.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.