Poleć znajomym

Pieczywo z mąki z grochu włoskiego

Jak zbierać punkty?

Autor: (1485 pkt.)

Kilometr od Varszany, miejsca narodzin wiecznej towarzyszki Kryszny, Śrimati Radharani, położona jest mała wioska o nazwie Annapura, znana z wielkiego oddania, z jakim przygotowuje się tam prasada. Mówi się, że z takim oddaniem nie gotuje nikt w całym wszechświecie. Mieszkańcy Annapury słyną również ze swej gościnności. Wieść głosi, że wszyscy, którzy w ciągu ostatnich pięciu tysięcy lat odwiedzali tę wioskę, spotykali się z bardzo serdecznym przyjęciem i częstowani byli posiłkiem z tak wieloma besan roti, ile tylko byli w stanie zjeść.

Składniki

 • 200 g przesianej mąki pszennej razowej
 • 200 g mąki z grochu włoskiego
 • 1 i 1/2 łyżeczki soli
 • 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
 • 1/2 łyżeczki kminku indyjskiego
 • 1-2 świeże posiekane chili
 • 3 łyżki posiekanej świeżej kolendry lub liści szpinaku
 • 1 łyżka ghee lub masła
 • 150 ml ciepłej wody

Sposób przygotowania

 1. W dużej misce wymieszać mąki, sól, przyprawy, liście kolendry i ghee lub masło. Stopniowo dodawać ciepłą wodę, jednocześnie mieszając i zagniatając, aż do otrzymania gładkiego i elastycznego ciasta. Przykryć ciasto wilgotną ściereczką i odstawić.

 2. Po 30 minutach postawić na dosyć małym ogniu ciężką patelnię lub tauę. Podzielić ciasto na 12 części. Z każdej uformować kulkę i rozwałkować. Złożyć i wałkować ponownie, jak parathę. Gdy patelnia będzie rozgrzana, umieścić na niej besan roti i piec przez 2-3 minuty z każdej strony, używając odrobiny ghee lub masła, jeśli roti przykleja się do patelni. Następnie końcem łyżki posmarować jedną stronę roti stopionym masłem lub ghee. To samo zrobić z drugą stroną. Besan roti jest gotowe, gdy obie strony są złotobrązowe i pokryte czerwonawymi plamkami. W ten sam sposób upiec pozostałe roti.

 3. Czas przygotowania: 15 min

 4. Czas stania ciasta: 30 min

 5. Czas wałkowania i pieczenia: 5 min jedno roti

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.