Pieczywo indyjskie

Autor: (1485 pkt.)

Pieczywo indyjskie

60 min

30 min

Sposób przygotowania

  1. W Indiach pieczywo domowego wypieku z pełnej mąki podaje się prawie do każdego posiłku. Pieczywo indyjskie, o różnych kształtach, konsystencji i smaku, jest bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu.

  2. Wedyjski sposób serwowania pieczywa jest bardzo szczególny: skoro tylko gość kończy jedno, natychmiast podajesz mu następne.

  3. Może cię zastanowić, jak ofiarować pieczywo Krysznie i podawać gościom, gdy jest jeszcze gorące. Sztuka polega na tym, że pieczywo przygotowuje się na końcu. Tuż przed ofiarowaniem przygotuj tylko tyle, ile masz zamiar położyć na talerzu Kryszny. A kiedy talerz Kryszny jest już na ołtarzu, zrób resztę i trzymaj w ciepłym miejscu, żeby nie wystygło. (Jeśli przyjmujesz wielu gości, wtedy praktyczniej będzie przygotować całe pieczywo przed ofiarowaniem i tuż przed podaniem podgrzać je w piekarniku.)

  4. W posiłku indyjskim pieczywo spełnia funkcję widelca. Odrywasz mały kawałek czapati albo purisa, nabierasz nim trochę potrawy, która jest zbyt miękka, by wziąć ją palcami, i wkładasz do ust (razem ze swoim „widelcem”).

  5. Najprostszy posiłek wedyjski składa się z ryżu, dalu, warzyw i czapati. Tak jak innego rodzaju pieczywo wedyjskie, czapati robi się ze specjalnej mąki razowej zwanej mąką czapati lub atta. Różni się ona tym od zwykłej mąki razowej, że jest bardzo drobno zmielona i ma płowy kolor. Ciasto z takiej mąki jest bardzo gładkie i łatwo daje się zagniatać i formować. Jeśli jednak nie możesz zdobyć tej mąki, użyj pszennej mąki razowej, a jeśli ta jest zbyt gruba, przesiej ją przez sitko lub zmieszaj z mąką nie wybielaną w następujących proporcjach: 2 części przesianej mąki razowej z 1 częścią mąki zwykłej.

  6. W większości przepisów podajemy przybliżoną ilość wody. Ilość ta jest zależna od jakości mąki i wilgotności powietrza. Gdy zagniatasz ciasto, na początku użyj mniejszej ilości wody i, jeśli to konieczne, stopniowo dodawaj więcej, aż ciasto osiągnie pożądaną konsystencję.

  7. Najważniejszą czynnością w przygotowaniu ciasta na pieczywo jest wyrabianie. Jeśli ciasto zostało dobrze wyrobione, to wałkowanie i pieczenie pójdzie gładko. Należy to robić w następujący sposób: lekko posyp ciasto i dłoń mąką i zagniataj nasadą dłoni w kierunku od siebie. Złóż ciasto, obróć i zagniataj ponownie. Czynność tę powtórz kilkakrotnie, aż będziesz to robić rytmicznie. Zagniatanie skończ, gdy ciasto będzie elastyczne i gładkie. Jeśli po dodaniu wszystkich składników ciasto jest klejące, dodaj mąki i zagniataj dalej, aż będzie łatwo odchodziło zarówno od dłoni, jak i od naczynia.

  8. Pieczywo opisane należy piec na tauie (ciężkie, odrobinę wklęsłe naczynie z odlewanego żelaza) albo na patelni, lub smażyć w karhai (głęboka, zaokrąglona patelnia z rączkami, wykonana z odlewanego żelaza lub stali nierdzewnej). Taua i patelnia muszą być rozgrzane i suche. Wówczas pieczywo piecze się szybciej i ani nie wysycha, ani nie staje się łamliwe. Smażąc w karhai można zaoszczędzić ghee, a szerokie brzegi tego naczynia dają dużo miejsca na smażenie. Jeśli nie masz karhai, możesz zastąpić je garnkiem o grubym dnie.

  9. Wałkowanie tego rodzaju pieczywa wymaga trochę praktyki, ale nie zniechęcaj się, nawet jeśli na początku wydaje się to trochę trudne. Już po kilku wypiekach nabierzesz doświadczenia.