Poleć znajomym

Pieczony bażant

Jak zbierać punkty?

Autor: (4980 pkt.)

Składniki

 • 2 przygotowane do pieczenia bażanty, po 800 g
 • 200 g marchwi
 • 100 g porów
 • 1 łyżeczka soli biały pieprz, sok z 1 cytryny
 • 125 g przerośniętgo boczku pokrojonego na cienkie plastry
 • 1/8 l rosołu z dziczyzny
 • 1/8 l kwaśnej śmietany
 • 1/8 l wytrawnego białego wina
 • 5 łyżek konfitury z borówek
 • 1 porcja zawiera ok. 2220 kJ/ 530 kcal.

Sposób przygotowania

 1. Bażanty umyć bardzo do­kładnie z wierzchu i w środku, zimną wodą, osuszyć. Piekar­nik nagrzać do temperatury 210 °C. Warzywa oczyścić, oskrobać, umyć i cienko pokroić. Bażanty natrzeć w środku solą i pieprzem, z wierzchu pokropić sokiem cytrynowym. Bażanty należy przed pieczeniem związać. Przy pomocy grubej igły przeciągnąć przez oba skrzdła i udka mocną nić i związać w taki sposób, aby skrzydełka i nóżki nie odstawały. Plastrami boczku obłożyć grzbiety, piersi i udka, nas­tępnie obwiązać mocną nicią. Bażanty ułożyć w brytfannie na boku. Do brytfanny włożyć także szyjki i serca; wątróbkę umyć i zachować. Bażanty piec na drugim poziomie od dołu piekarnika przez 45 — 50 mi­nut. Po upływie 10 minut włożyć do brytfanny pokrojone jarzyny i wlać podgrzany rosół; w czasie pieczenia bażanty należy często polewać sosem. W razie potrzeby dolać trochę gorącej wody.Co 10 minut odwracać bażanty na drugą stronę, a na koniec ułożyć na grzbietach. Na 10 minut przed końcem pie­czenia zdjąć plastry boczku i piec je dalej w brytfannie. Bażanty posmarować z wierz­chu kwaśną śmietaną (1 łyżkę śmietany zachować do sosu) i mocno zrumienić. Po 40 mi­nutach spróbować czy bażanty są upieczone; jeżeli naciśnięte palcem mięso ugina się mięk­ko, bażanty powinny być w środku różowe i soczyste. Upieczone bażanty ułożyć na podgrzanym półmisku i pozos­tawić w ciepłym piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach przez 15 minut. Wysmażone plastry boczku ułożyć na pół­misku wokół mięsa. Sos, który się zebrał w brytfannie roz­prowadzić gorącą wodą, prze­lać do małego rondla, wy­mieszać z białym winem.

 2. Jeżeli mamy wątróbkę z ba­żantów, rozcieramy ją na miazgę i razem z pozostałą śmietaną mieszamy z sosem.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. ADA (Gość) 29 stycznia 2013, 15:53

  A CO Z KONFITURĄ?