ciasto z rabarbarem i kokosową bezą
Czas przygotowania 65 min
Czas przygotowania 65 min
Czas przygotowania 13 min
Czas przygotowania 50 min
Bazą do przygotowania Babki Wielkanocnej jest naturalnie smaczna, gotowa do bezpośredniego spożycia masa krówkowa HELIO, która nie zawiera konserwantów, glutenu i oleju palmowego.
Czas przygotowania 65 min
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawierać białko, węglowodany, tłuszcze oraz „coś zielonego”. Niestety, zwłaszcza najmłodszych, ciężko jest niekiedy przekonać do świeżych warzyw i jedzenia sałatek. Sposobem na przemycenie dawki witamin jest podanie ich w postaci makaronu z dodatkiem czarnuszki, która nada całemu daniu intrygującego smaku.
Czas przygotowania 10 min
Czas przygotowania 85 min
Tak, jak makowce nieodparcie kojarzą się z Bożym Narodzeniem, tak wszelkiego rodzaju babki przywołują na myśl Wielkanoc. To królowe świątecznych stołów, które zachwycają smakiem i formą podania. Przygotowywać je można na wiele sposobów i wzbogacać różnymi dodatkami. Proponujemy klasyczną wersję cytrynową przełamaną lekką nutą pomarańczowej goryczy.
Czas przygotowania 40 min
Dzisiaj zapraszam na kolejną kulinarną podroż po smakach Lubelszczyzny. Oto jedna z najbardziej znanych zup tego regionu. Mowa o zupie cebulowej z Goraja. Jej podstawą jest wywar z kości wieprzowych (opcjonalnie można użyć wywaru warzywnego) oraz oczywiście cebula, z której słynie Goraj i okoliczne tereny.
Czas przygotowania 15 min
Lubicie pizzę? Dzisiaj pokarzę Wam rodzimą alternatywę dla tego włoskiego przysmaku, czyli podpłomyk staropolski.
Czas przygotowania 40 min
Świeże, pachnące i jeszcze lekko ciepłe drożdżowe bułeczki to świetny sposób na przepyszną kolację czy śniadanie. Z dodatkiem konfitur domowej roboty i szklanką ciepłego kakao będą pobudzać nasze podniebienie i przypominać smaki dzieciństwa.
Sałatka to doskonała propozycja na lekki posiłek lub przekąskę, zwłaszcza dla osób dbających o linię. Wzbogacając warzywa w mięsne dodatki, grzanki oraz ziarna stworzymy zbilansowane, lekkostrawne danie zawierające wszystkie niezbędne do organizmu składniki – białko, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i minerały.
Czas przygotowania 25 min
Czas przygotowania 70 min
Czas przygotowania 10 min
Czas przygotowania 16 min
Czas przygotowania 40 min
Czas przygotowania 30 min
Czas przygotowania 50 min
Bigos to staropolska potrawa z kapusty z mięsem, która od lat gości na świątecznych stołach. By tradycji stało się za dość musi być wzbogacony odpowiednimi dodatkami – suszonymi grzybami i śliwkami. Wędzony smak śliwek i aromat grzybów dodadzą mu iście wykwintnej nuty.
Miodownik to ciasto deserowe, wywodzące się z żydowskiej tradycji weselnej. W Polsce przepis ten nieco zmodyfikowany, często wykorzystywany jest na świątecznych stołach. To co zachęca do jego wykonania to niewątpliwie wyjątkowy smak półkruchego ciasta przełamanego kremową masą budyniową i słodkim kajmakiem. Dodatkowym atutem jest niezwykła prostota jego wykonania, która przekonuje do spróbowania swoich sił w cukiernictwie.
Przygotowując dania na wigilijny stół z reguły stawiamy na tradycję. Polska kuchnia nie słynie jednak z dietetycznych i lekkich dań. Co w momencie, kiedy do wieczerzy zasiadają z nami najmłodsi? W trosce o ich delikatne brzuszki możemy zmodyfikować nieco dania i klasyczne, wigilijne potrawy przygotować w wersji light z dużą porcją warzyw.
Mincemeat to brytyjska specjalność będąca czymś w rodzaju marmolady stworzonej na bazie bakalii. Najczęściej króluje na stołach w okresie Bożego Narodzenia i dodawana jest jako nadzienie do ciast czy babeczek. Słodycz i niesamowity aromat tej mieszanki stanowi świetne uzupełnienie delikatnego w smaku kruchego ciasta czy półfrancuskiej tarty.
Kutia to tradycyjne danie, które jest charakterystyczne nie tylko dla Polski, ale i również dla wielu innych krajów wschodniej Europy. Ta prosta potrawa oparta na pszenicy i maku stanowi jedną z podstawowych dwunastu pozycji na wigilijnym stole. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć w doskonale skomponowanej kutii.
Ręka w górę kto z nas jako dziecko choć raz nie marzył o schrupaniu piernikowego domku. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to doskonały moment, aby spełnić te dziecięce marzenia. Własnoręcznie przygotowany piernikowy domek, będzie nie tylko przepysznym dodatkiem na świątecznym stole, ale również i formą atrakcyjnego spędzenia czasu z najmłodszymi.
Czas przygotowania 90 min
Ciasto o smaku miodowo-grysikowym jest dwukolorowe i bardzo elegancko wygląda na stole. Pysznego posmaku dodaje kokosowy wierzch.
Znalezienie pomysłu na dania obiadowe z reguły sprawia nam największą trudność. Wymaga się od nich, aby były pożywne, lekkostrawne, a jednocześnie na tyle sycące, aby zapewniały energię na resztę dnia. Jak połączyć te wszystkie właściwości, bez konieczności przygotowywania wielu potraw? Dobrym pomysłem jest gulasz mięsno-warzywny z dodatkiem kaszy. W ten sposób zyskujemy prosty posiłek dostarczający wszystkich niezbędnych składników.
Czas przygotowania 35 min
Czas przygotowania 15 min
#sernikowelove
Czas przygotowania 100 min
Czas przygotowania 20 min
Delikatny biszkopt przełożony kremową masą to doskonały dodatek do popołudniowej kawy czy herbaty z przyjaciółmi. Tort w klasycznej kokosowo-migdałowej odsłonie przełamany kwaskową nutą z pewnością spotka się z aprobatą zarówno wielbicieli słodkości, jak również osób stawiających na bardziej deserowe przekąski.
Kruche różyczki
Czas przygotowania 30 min
Czas przygotowania 65 min
Czas przygotowania 30 min
Marchew to popularne warzywo często wykorzystywane w kuchni przede wszystkim do dań wytrawnych. Tymczasem przy odpowiedniej obróbce może stanowić również podstawę różnorodnych deserów. Wzbogacając jej smak suszoną śliwką, cynamonem i serkiem mascarpone uzyskamy przepyszne połączenie, a marchewkowe ciasto będzie stanowić ciekawy dodatek do popołudniowej kawy.
Pasztet dzięki swojej delikatnej, mielonej konsystencji lubiany jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Z reguły przyrządzany jest z mięsa, podrobów, drobiu, czy dziczyzny i dla urozmaicenia wzbogacany różnorodnymi dodatkami – warzywami, czy jajkiem. A gdyby tak zrobić kuchenną rewolucję i przygotować bezmięsną wersję tej potrawy? Wystarczy ciecierzyca, kasza jaglana i parę dodatków, a smakiem domowego pasztetu delektować się będą również wegetarianie.
Ciepłe, aromatyczne i rozpływające się w ustach drożdżówki to świetny pomysł na śniadanie, czy urozmaicenie filiżanki gorącej kawy. Przygotowując je na bazie mąki orkiszowej, możemy zmienić znaną wszystkim tradycyjną wersję bułeczek z dodatkiem sera i rodzynek, w pożywny i wartościowy posiłek.
Czas przygotowania 40 min
Pyszny początek dnia to gwarancja dobrego samopoczucia, więc warto rozpocząć go od pożywnego posiłku. Śniadanie daje nam energię na cały poranek, dlatego ważne jest, żeby było pełne wartościowych składników. Polska od zawsze słynęła ze zbóż i to właśnie z nich można przygotować rozmaite i smaczne śniadania, które zagwarantują nam znakomity start! Poznaj pomysły od Lubelli na pyszne, zbożowe śniadania.
Czas przygotowania 10 min
Paluchy wiedźmy
Czas przygotowania 20 min
Czas przygotowania 30 min
Czas przygotowania 10 min
Czas przygotowania 60 min
Czas przygotowania 15 min
Ciepłe, aromatyczne i rozpływające się w ustach drożdżówki to świetny pomysł na śniadanie, czy urozmaicenie filiżanki gorącej kawy. Przygotowując je na bazie mąki orkiszowej, możemy zmienić znaną wszystkim tradycyjną wersję bułeczek z dodatkiem sera i rodzynek, w pożywny i wartościowy posiłek.
Jesień to pora, kiedy pod każdą postacią w naszym menu króluje dynia – od tradycyjnej kremowej zupy, poprzez różnego rodzaju placki, a nawet słodkie przetwory. Wzbogacając jej smak dodatkiem grzybów, cebuli i odrobiny pomidorów uzyskamy iście jesienną propozycję, a w dodatku w postaci, szybkiego i prostego dania jednogarnkowego.
Sałatka grecka to mimo nazwy jedna z popularniejszych dań sałatkowych w Polsce. Jej zaletą jest prostota zarówno w wykonaniu, jak i w ilości składników. To jednak, co sprawia, że porywa smakiem, to wysokiej jakości produkty użyte do jej wykonania – przede wszystkim muszą być świeże i wyraziste w smaku.
Kotlety schabowe w wersji vege – niemożliwe? A jednak i to w bardzo pożywnej i zdrowej formie na bazie ciecierzycy. Z dodatkiem ziemniaków oraz domowej mizerii czy sałatki ze świeżych warzyw, stanowić będą doskonałą alternatywę dla mięsnych obiadów. Podpowiadamy, jak w kilka chwil przygotować wegetariańskie danie.
aromatyczna i rozgrzewająca zupa krem z kalafiora, gotowa w 25 minut. Fajnym dodatkiem są grzanki z czosnkowej bagietki posypanej żółtym serem
Czas przygotowania 30 min
Czas przygotowania 80 min
Czas przygotowania 20 min