Poleć znajomym

Ocet - Rodzaje

Jak zbierać punkty?

Autor: (1425 pkt.)

Kilka gatunków octu najlepiej nadających się do sałatek.

Sposób przygotowania

 1. Naturalny ocet jest zdrową przyprawą. Powstaje z alkoholu i bakterii octowych, które znajdują się w powietrzu. Jeżeli wino pozostawi się w odkorkowanej butelce, bakterie octowe zmienią alkohol w kwas. Tak powstały ocet jest nietrwały, szybko mętnieje i traci aromat produktu wyjściowego. Dlatego też samodzielnie przygotowany ocet należy szybko zużyć. Wszystkie gatunki octu przechowuje się w chłodnym i ciemnym miejscu, w szczelnie zakorkowanych butelkach. Ocet ma działanie zdrowotne, pobudza apetyt, poprawia przemianę materii, a zwłaszcza przyspiesza rozkład tłuszczów, węglowodanów i białka. Produkowany przemysłowo ocet zawiera ok. 2% alkoholu, który go stabilizuje i chroni przed zmętnieniem. Zawartość kwasu w occie wynosi 5%, a czasami nieco więcej. Jeżeli chodzi o wartość przyprawową, to znaczenie ma nie tylko kwas, lecz także uszlachetniony aromat.

 2. # Ocet jabłkowy

 3. W handlu spotykany także jako ocet owocowy. Surowcem do jego produkcji jest wino z jabłek lub sok. Ze względu na delikatny posmak jabłek jest bardzo łubianą przyprawą. Wyjątkowo łagodne w smaku są octy produkowane z dodatkiem miodu lub serwatki. Intensywny w smaku francuski ocet jabłkowy produkuje się z cidru.

 4. # Ocet balsamico

 5. Produkowany we Włoszech, najwyższej jakości ocet jest bardzo drogi, ponieważ przez 6 lat musi dojrzewać w drewnianych beczkach. Im starszy jest rocznik, tym wyższa cena produktu. Wystarczy kilka kropli octu balsamico, a sałatka nabiera niepowtarzalnego smaku i aromatu.

 6. # Ocet spirytusowy

 7. Jest produktem wyjściowym dla sporządzania aromatyzowanych gatunków octu. Otrzymuje się go z ziemniaków lub ziaren zbóż. Dostępny w handlu ocet spirytusowy wymaga rozcieńczenia.

 8. # Ocet słodowy

 9. Specjalność krajów anglosaskich. Ten gatunek octu produkuje się z piwa. Słód jęczmienny poddaje się fermentacji piwnej, a następnie przelewa do stalowych beczek, gdzie po dodaniu trocin bukowych i bakterii octowych, po kilku tygodniach zamienia się w ocet. Przed rozlaniem dodaje się do octu karmel, który nadaje mu brązową barwę i przyjemny aromat. Ocet słodowy jest składnikiem sosu worcester.

 10. # Ocet winny

 11. Ocet winny, produkowany z wina, jest coraz częściej dostępny w polskich sklepach. Krajowy biały ocet winny ma na ogół 6% kwasu. Importowane octy winne są dostępne w dwóch gatunkach: ocet czerwony i ocet biały. Mimo, że są stosunkowo drogie, warto je kupować, ponieważ produkowane są z surowców najwyższej jakości. Do sałatek dodaje się bardzo niewielką ilość octu, zatem wydatek jest opłacalny.

 12. # Ocet z sherry

 13. Najlepszy ocet z sherry produkuje się w hiszpańskim mieście Jerez, które jest także ojczyzną znakomitego wina sherry. W swojej czystej formie ocet ten należy do produktów najwyższej jakości, co usprawiedliwia jego wysoką cenę. W europejskich sklepach można kupić ocet o mniejszej zawartości sherry, za to z dodatkiem esencji smakowych. Jest tańszy od oryginalnego, ale jednocześnie znacznie ustępuje mu w smaku.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.