Poleć znajomym

Nalewka z melisy

Jak zbierać punkty?

Autor: (1535 pkt.)

MELISA - roślina rosnąca dziko na polach, ale może być hodowana w ogrodzie. Zwana wojownikiem lekarskim, matecznikiem, pszczelnikiem. Łodygi ma owłosione, kanciaste, liście ząbkowane jasnozielone, kwiaty drobne białe zebrane w nibyokółki. Dorasta do jednego metra wysokości. Po roztarciu ziele wydaje ostry zapach cytrynowy. Kwitnie w lipcu i sierpniu. W tych miesiącach należy zbierać liście. Zawiera garbnik żelazisty, gumę, żywicę, winian potasu i olejek eteryczny zwany terpeną.

Składniki

  • 150 g świeżych liści melisy,
  • 2 liście świeżej mięty,
  • szczypta zmielonego i szczypta suchego cynamonu,
  • skruszone ziele dziurawca,
  • szklanka gotującej wody,
  • syrop cukrowy (ze szklanki wody i 0,5 kg cukru),
  • sok z jednej cytryny,
  • 0,5 litra spirytusu.

Sposób przygotowania

  1. Sto pięćdziesiąt gramów świeżych liści melisy, dwa liście świeżej mięty, szczyptę zmielonego cynamonu i szczyptę suchego, skruszonego ziela dziurawca zalać szklanką gotującej się wody i parzyć pod przykryciem przez kwadrans. Wystudzić i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Ze szklanki wody i pól kilograma cukru przygotować syrop cukrowy. Dodać do niego sok z jednej cytryny. Napar z ziół połączyć z syropem i dodać 0.5 litra spirytusu. Nalewkę odstawić na dwa tygodnie.

  2. Działanie:Stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego, lękowych, nerwicach, bezsenności i nadpobudliwości seksualnej. Pomaga w nieregularnych miesiączkach, astmie i schorzeniach serca. Pobudza soki trawienne, działa przeciwskurczowo, wiatropędnie i żótcio-pędnie. Przyjmuje się, że hamuje podział komórek.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.