Poleć znajomym

Nalewka z czarnego bzu

Jak zbierać punkty?

Autor: (1535 pkt.)

BEZ CZARNY - rośnie w miejscach wilgotnych, na brzegach lasów, nad rzekami, w ogrodach. Krzew o silnym pniu z popielatą popękaną korą. Na młodych pędach zielonoszarą. Liście pierzaste. Kwiaty w baldaszkach koloru żółtawobiałego o zapachu korzennym. Owoc stanowi jagodę czarną z czerwonym sokiem. Kwitnie w maju i czerwcu. Owoce zbiera się jesienią. Zawiera garbniki, kwas waleria-nowy, cukry, pektyny, olejek eteryczny, witaminy (B, C), jabłczan potasowy.

Składniki

  • 1 kg dojrzałych owoców czarnego bzu,
  • 1 l spirytusu,
  • syrop cukrowy (z 0,5 litra wody i 0,25 kg cukru).

Sposób przygotowania

  1. Kilogram zdrowych, dojrzałych owoców czarnego bzu szybko przepłukać na sicie, włożyć do gąsiora i zalać litrem spirytusu. Trzymać w szczelnie zamkniętym gąsiorze przez miesiąc w ciepłym miejscu. Po tyra czasie zlać i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Dolać do przygotowanego wcześniej syropu zrobionego z pół litra wody i ćwierć kilograma cukru. Zamknąć gąsior, a nalewkę odstawić na tydzień. Po tygodniu przefiltrować i rozlać do butelek. Te zaś, szczelnie zamknięte, powinny stać przez pół roku w miejscu ciemnym i średnio chłodnym.

  2. Działanie:Służy jako środek oczyszczający organizm. Działa napotnie, moczopędnie, czyści krew, uśmierza gorączkę. Pomaga w przewlekłych zaparciach. Pozwala pozbyć się toksyn.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.