Poleć znajomym

Nalewka jarzębinowa

Jak zbierać punkty?

Autor: (1535 pkt.)

JARZĘBINA - krzew lub drzewo dorastające kilkunastu metrów wysokości. Zwana też jarząbem, jarząbkiem. Kwitnie biało, a kwiaty grupują się w podbaldachy. Kwitnie w maju. Owoce karminowe, drobne, kuliste o smaku cierpko-kwaśnym. Rośnie w lasach. Zawiera alkohol (sorbit), kwasy organiczne, garbniki, karoteny, witaminę C. UWAGA: Świeże owoce zawierają kwas parasorbinowy, mogący powodować niekorzystne objawy - proces suszenia powoduje rozkład tego związku.

Składniki

  • zmarznięte grona jarzębiny,
  • cukier (na 0,5 kg cukru 1 kg owoców jarzębiny),
  • sok z cytryny (na 1 kg owoców sok z 1 cytryny),
  • mocna wódka zrobiona ze spirytusu

Sposób przygotowania

  1. Zebrane po pierwszym silniejszym przymrozku grona jarzębiny ułożyć na brytfannie i upiec w piecu, jak jabłka, uważając, aby się nie przypaliły i nie przywarły. W starych przepisach radzono podłożyć słomę, w nowych folię do pieczenia. Upieczone przesypać do gąsiora warstwami na przemian z cukrem, w proporcji pół kilograma cukru na kilogram owoców, napełniając go do trzech czwartych. Na każdy kilogram jarzębiny wcisnąć sok z jednej cytryny. Zalać do pełna mocną wódką (powyżej 45%) zrobioną ze spirytusu i postawić w słońcu lub w cieple na dwa do trzech tygodni. Zlać z owoców, owoce wycisnąć wałkiem, przefiltrować przez bibułę filtracyjną, połączyć ze zlanym napojem, przelać do butelek i przechowywać mocno zakorkowaną z korkami zalanymi parafiną.

  2. Działanie:Nalewce tej przypisuje się właściwości lecznicze zwłaszcza dla wzmocnienia pracy serca i w zaburzeniach trawienia.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.