Poleć znajomym

Nalewka bluszczykowa

Jak zbierać punkty?

Autor: (1535 pkt.)

BLUSZCZYK KURDYBANEK- roślina regionalnie nazywa na bluszczyk ziemny, kurdybanek pospolity. Bylina o pełzającej lub wspinającej się łodydze, dorastająca do czterdziestu centymetrów długości. Tworzy długie, ulistnione, rozgałęzione rozłogi. Liście o kształtach sercowato okrągławych lub nerkowatych grubo karbowane. Niebieskofioletowe kwiaty są zebrane po kilka w kątach liści. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Występuje w zaroślach, na brzegach wód i lasów, w rowach i na łąkach. Zbierać w trakcie ostatniej fazy kwitnienia. Zawiera olejek eteryczny, garbniki, związki gorzkie, sole mineralne.

Składniki

  • 2 g suszonego ziela bluszczyku,
  • 20 g cukru,
  • 1 litr wódki

Sposób przygotowania

  1. Do stoją wsypać dwa gramy suszonego ziela bluszczyku kurdybanku. Dodać dwadzieścia gramów cukru i zalać litrem wódki. Słój szczelnie zamknięty postawić w ciepłym i widnym miejscu na półtora miesiąca. Codziennie dobrze wstrząsać. Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną i rozlać do butelek. Dobrze zamknąć, Postawić na miesiąc w miejscu ciemnym i chłodnym.

  2. Działanie: Stosuje się w leczeniu zaburzeń trawienia. Powoduje większe wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Pomocna w leczeniu chorób wątroby.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.