Poleć znajomym

Najsłynniejsze kotlety

Autor: Data: 23 lutego 2010, 10:57 Komentarze (3) »

Wśród fachowców od dawna toczy się spór o to, co jest w polskiej kuchni kotletem, a co sznyclem. Dla jednych kotlet jest bity, a sznycel siekany, a dla innych na odwrót.

Najczęściej jednak nazwa "kotlet" oznacza potrawy smażone zarówno z mięsa bitego, jak i siekanego czy mielonego. Z godnie z nazwą (francuskie "cóte" znaczy żebro), "kotlet" to płat mięsa z części żebrowej z zachowaną przy nim kostką żebrową, zwykle rozbity i panierowany. Kotlety bite robi się z wieprzowiny, cielęciny, baraniny, z mięsa jelenia, sarny lub dzika, najlepiej ze schabu lub combra, ale można też z karkówki, szynki, biodrówki wieprzowej, baraniego udźca lub cielęcego frykanda. Po lekkim rozbiciu, oprószeniu solą, pieprzem, ewentualnie ziołami kotlety panieruje się, a następnie smaży z obu stron na złoty kolor w dość dużej ilości mocno rozgrzanego tłuszczu.

Kotletami nazywamy też formowane porcje mięsa siekanego lub mielonego - wołowego, wieprzowego, cielęcego, baraniego albo mieszanego. Z rozdrobnionego mięsa, wymieszanego z jajkiem, namoczoną bułką, i przyprawami, robi się kotlety, następnie obtacza się je w tartej bułce lub mące i smaży na rozgrzanym tłuszczu.

Kotlet z kurzej piersi, pozbawionej skóry i kostki żebrowej, z niewielką częścią kości skrzydłowej - to de volaille (de wolaj). Mięso lekko się rozbija, formując je w kształcie dużego liścia, szerszego od strony kości. Następnie skrapia cytryną, posypuje solą, ziołami, a na wierzchu kładzie mocno zmrożony kawałek masła, po czym mięso zwija się w rulon tak, aby masło nie wypłynęło podczas smażenia. Zwinięty kotlet panieruje się w mące, rozkłóconym jajku, bułce tartej i smaży na rozgrzanym tłuszczu na jasnozłoty kolor. Jeśli de volaille jest dobrze przygotowany, należy uważać przy krojeniu pierwszego kęsa - zbyt mocne naciśnięcie nożem może spowodować wytryśnięcie masła. De volaille podaje się najczęściej z frytkami i gotowanymi jarzynami np. groszek z marchewką, brokuły.

Siekany kotlet z mięsa drobiu, panierowany i usmażony na złoto, nazywa się kotletem pożarskim, a właściwie to Pożarskiego - nazwa pochodzi nie od słowa pożar, ale od nazwiska bojara rosyjskiego Dymitra Pożarskiego. Prawdopodobnie po raz pierwszy potrawę tę przygotował słynny kucharz francuski Antoni Cereme na dworze cara Aleksandra I.

Zobacz więcej o: kotlety, kotlety siekane, kotlety mielone, kotlet de volaille, kotlet pożarskiego

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Gotowanie jajek

  Data: 28 kwietnia 2010, 11:04 Komentarze (3) »

  Gotowanie jajek nie jest tak proste, jak się na pozór wydaje. To jajko, które miało być na twardo łatwo może stać się niedogotowane, a to na miękko - ścięte za mocno, gdy nie trzymamy ...

 • Pomidor!
  Który wybrać?

  Data: 17 lipca 2007, 8:10 Komentarze (6) »

  Od lat pomidory są wprost niezastapione w naszej kuchni. Pyszne, zdrowe i ... uniwersalne! Idealne na sałatki, zupy, farsze i pachnące sosy. Sezon na pomidory właśnie trwa. Wykorzystaj go i ...

 • Liście laurowe - właściwości i zastosowanie

  Data: 15 lutego 2010, 12:31 Komentarze (1) »

  Potocznie określane jako "listek bobkowy" nie kojarzy się z dostojnie brzmiącą nazwą drzewa - Laurus nobilis - Wawrzyn szlachetny.

 • Jajka w kuchni

  Data: 10 marca 2009, 14:16 Komentarze (3) »

  Główny składnik wielkanocnego śniadania, bogate w wartości odżywcze jajko, jest niezastąpionym składnikiem wypieków, prostych przystawek i dań głównych. Dowiedz się, jak je ...

Komentarze:

 1. haha (Gość) 11 sierpnia 2010, 22:57

  fajne jedzonko

 2. blagro1 4 lutego 2011, 15:06

  Uwielbiam do ziemniaków. Pychotka

 3. agata1722 15 lutego 2011, 16:27

  chyba każdy je lubi takie nasze polskie danie