Mrożonki - sposób gotowania
Autor:
Alicja Stawarz
Data: 2 października 2009, 11:08
Komentarze (7) »
Z mrożonymi warzywami i owocami nie mogą się równać żadne przetwory. Podczas pasteryzacji tracą one aż 50% wartości odżywczych. Mrożonki tracą około 20-30%, najmniej tracą owoce, 5-10%.
Warzywa przechowywane w piwnicy również tracą swoje wartości i stają się niesmaczne. Niektórych owoców i warzyw po prostu w ogóle nie można przechowywać, bo się zepsują. Zamrażać możemy prawie wszystko. Wyjątkiem są: sałata, ziemniaki, pomidory (tracą smak), rzodkiewki, cykoria, banany, kiwi, cytrusy, jabłka (można w postaci przecieru). Dzięki mrożonkom oszczędzamy czas - omija nas mycie, obieranie, krojenie. Mamy też pewność, że posiłki przygotowywane z mrożonek są wartościowe, gdyż do mrożenia użyto najdorodniejszych owoców i warzyw.
W domu również możemy sporządzić mrożonki, pod warunkiem, że mamy funkcję szybkiego mrożenia lub też nastawimy temperaturę na przynajmniej -18 stopni. Gdy zamrażanie trwa zbyt długo, w miąższu tworzą się kryształki lodu. Kupując mrożonki w sklepie warto zaopatrzyć się w torbę termoizolacyjną, a po powrocie do domu od razu schować do zamrażarki. W zwykłym zamrażalniku nie powinno się przechowywać mrożonek dłużej niż 10 dni. Mrożonki wyjmujemy tuż przed ich przygotowaniem. Gotujemy, smażymy, dusimy bez wcześniejszego rozmrażania. Wyjątkiem jest szpinak, który po rozmrożeniu odciskamy z wody. Jeśli mrożonki chcemy użyć do zapiekanek, warto ją wcześniej wrzucić do wrzątku na krótką chwilę. Przygotowując potrawy z mrożonek warto pamiętać, że gotujemy je znacznie krócej niż świeże warzywa. Szczególna uwagę należy zwrócić na brokuły i groszek, które to najłatwiej rozgotować.
Jeśli chcemy użyć mrożonych owoców do ciasta, przelewamy je zimna wodą na sicie, posypujemy lekko cukrem, odcinamy w ten sposób dostęp powietrza i pozostawiamy do rozmrożenia w lodówce. Do rozmrożenia możemy również użyć kuchenki mikrofalowej. Wówczas rozmrażamy owoce pod przykryciem, by nie wyschły. Owoce, które przeznaczone są do deserów w postaci galaretki lub sernika zimno nie rozmrażamy wcześniej.
Zobacz więcej o: mrożonki, mrożone owoce, mrożone warzywa, gotowanie mrożonek, gotowanie
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Gotuj zdrowo, w odpowiednich naczyniach
Data: 8 czerwca 2008, 0:12 Komentarze (2) »
Dzięki takim urządzeniom w kuchni, jak wok, szybkowar czy parowar przygotowanie posiłku jest nie tylko szybsze, ale i zdrowsze. W kilka minut danie ugotujemy, usmażymy albo udusimy.
-
Gotowanie ziemniaków
Data: 20 stycznia 2011, 21:33 Komentarze (5) »
Ziemniaki to warzywa, które od wieków goszczą na polskich stołach. Gotowanie ziemniaków to codzienna i łatwa czynność, jednak aby prawidłowo ją wykonać, warto zapoznać się z naszymi ...
-
Ekspert od kuchni: olacruz
Data: 16 maja 2011, 17:41 Komentarze (0) »
Z wykształcenia – programistka, z zamiłowania – zapalona eksperymentatorka kulinarna. Jako zabiegana mama trzech córek, mówi, że w kuchni odpoczywa. Uwielbia poznawać nowe przepisy i ...
-
Gotowanie na parze
Data: 7 czerwca 2010, 11:50 Komentarze (6) »
Gotowanie potraw na parze jest nie tylko bardzo zdrowe, ale też smaczne. Idealne dla wszystkich zapracowanych i dbających o szczupłą sylwetkę.
Tak, prawdopodobnie tak jest
Jak to sie ma w przypadku mrozonych truskawek?Do wypiekow lub knedli?
ale z tego co wiem niektóre witaminy giną przy wahaniach temperatury (wit.C chyba tak ma)... mimo to są one tak zdrowe
No niestety produkty mrożone już nie są takie pyszne jak świeże, ale dzięki temu możemy je dłużej przechować.
a mnie np brokuł bardziej smakuje i podoba się mrożony..
Dobra porada o mrożonkach . Zwłaszcza w zimie najwięcej używamy mrożonek.
ja czasem mrożę ogórki obrane i pokrojone na mizerie sama nie wiem po co to robię bo smaku to za bardzo nie ma tyle że wygląd ma całkiem całkiem
Zaloguj się aby dodać recenzję