Poleć znajomym

Mięsa nadziewane

Autor: Data: 28 sierpnia 2010, 10:41 Komentarze (2) »

Nadziewać możemy kurczaki, gęsi, indyki, kaczki. Potrawy nadziewane możemy podać na świąteczny obiad, uroczystą kolację lub inne specjalne przyjęcie.

Faszerowanie, to czynność polegająca na nadziewaniu - specjalnie do tego celu przyrzą­dzoną masą - wnętrza drobiu, ryb, królika, róż­nych mięs np. łopatka lub mostek, warzyw i owoców lub jajek. Do nadziewania mięs używa się najczęściej mas mielonych, rzadziej sieka­nych, odpowiednio przyprawionych. Najczęściej farsze sporządza się z mielonego mięsa lub podrobów z dodatkiem jajek, masy spulchniającej -namoczonej i odciśniętej bułki, ugotowanego ryżu lub kaszy, tłuszczu oraz przypraw. Do sporzą­dzania nadzienia można również używać grzy­bów, ryb, sera, warzyw i owoców. Nadziewanie potraw ma za zadanie nie tylko podniesienie ich atrakcyjności wizualnej, ale przede wszystkim nadanie im lepszego aromatu, smaku, jak również zwiększenie ich objętości.

Sposób nadziewania

Sposoby nadziewania drobiu zależą od jego ga­tunku.

  • Kury i kurczaki nadziewa się, wkładając farsz do jamy brzusznej. W indykach napełnia się nadzieniem miejsce powstałe po usunięciu wola, niekiedy także jamę brzuszną.

  • Gęsi i kaczki nadziewa się podobnie jak kury - wypełniając nadzieniem jamę brzuszną, a czasem również skórę szyi. Po napełnieniu tuszki otwór należy-za-mknąć: zaszyć lub spiąć.

W skład nadzienia wchodzą produkty podsta­wowe, spulchniająco-sklejające i smakowe. Do składników podstawowych należy zaliczyć czer­stwą bułkę - do nadziewania kur i kurczaków, ugotowane na sypko kasze (krakowska, gryczana, ryż) - do gęsi, kaczek i indyków, warzywa (np. kapusta biała lub czerwona) - do nadziewania gę­si i kaczek, owoce (np. jabłka) - do nadziewania gęsi i kaczek, rodzynki, migdały - do nadziewa­nia indyków oraz mięso (np. surowa cielęcina) -do nadziewania gęsi i indyków. Składniki sklejające nadzienie to żółtka utarte z ma­słem lub ubite na pianę białka. Do składników smakowych zalicza się sól, pieprz, zieloną pietruszkę, koperek, majeranek, cebulę, gałkę muszka­tołową itp. Specjalnym dodatkiem nadającym nadzieniom charakterystyczny smak jest wątroba drobiowa.

Przyprawy i dodatki

Dobór przypraw - składników smakowych -zależy od rodzaju drobiu. Drób tłusty (gęsi i kacz­ki) wymaga nadzienia ostrzejszego w smaku, ła­godne, delikatne nadzienie stosuje się do kur, kur­czaków i indyków. Nadzienie powinno mieć konsystencję ciasta biszkoptowego, jeżeli jest zbyt rzadkie, należy do­dać tartej bułki. Nadzienie słodkie do indyków sporządza się w ten sam sposób, z tym że zamiast zieleniny dodaje się rodzynki i migdały, zmniej­sza ilość soli, a zwiększa dodatek cukru. Nadzie­nie owocowe sporządza się ze świeżych, umytych, obranych i wydrążonych jabłek. Nadziewając gę­si, jabłka wkłada się w całości lub w połówkach do wnętrza tuszki, a przy nadziewaniu kaczki ja­błka kraje się na ćwiartki lub ósemki. Śliwki su­szone myje się i moczy przez 2-3 godziny, a na­stępnie usuwa pestki i nadziewa nimi indyka.

Sposób podania

Do nadziewanego drobiu podaje się ziemniaki w różnych postaciach, najczęściej frytki, z wa­rzyw zaś groszek zielony, fasolę szparagową, kalafior, mizerię z ogórków, surówkę z czerwonej kapusty, sałatę zieloną itp. Typowym dodatkiem do pieczonego drobiu są borówki lub borówki z jabłkami. Z sosów podaje się sos cumberland oraz sos naturalny.

Zobacz więcej o: mięsa faszerowane, mięsa nadziewane, nadzienia do mięs, drób nadziewany

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

Komentarze:

  1. blagro1 4 lutego 2011, 15:07

    Ciekawie jest to mięso przyrządzone i ładnie to wygląda chyba wypróbuję.

  2. Izaa 12 maja 2011, 9:26

    ja bardzo lubię nadziewany drób... a zwłaszcza to nadzienie... ;) sama nie robiłam jeszcze chyba czas nadrobić ;)