Poleć znajomym

Melon - właściwości i zastosowanie

Autor: Data: 22 lutego 2010, 13:09 Komentarze (1) »

Melon należy zdecydowanie do roślin ciepłolubnych. Chociaż zaliczany jest do warzyw, to z jego aromatycznych owoców przyrządza się najwykwintniejsze desery.

Historia

Nazwa melon wywodzi się z języka greckiego - melopepon - oznacza to miękkie jabłko. Melony znane już były 3000 lat temu, prawdopodobnie pochodzą z Azji lub Afryki. Do Europy trafił za sprawą misjonarzy, którzy to przywieźli nasiona tych warzyw do Włoch. Do Polski trafił dopiero XVII wieku z rejonów Morza Czarnego i był uprawiany w oranżeriach szlacheckich. Istnieje wiele odmian melonów, jedno są okrągłe, inne podłużne, różnią się też kolorem i smakiem.

Właściwości

Melon bogaty jest: w cukier, karoteny, witaminy B1, B2, B6, PP, E, C, A, kwas pantotenowy, związki mineralne, zwłaszcza potas. Owoce te w 90% składają się z wody, sok z melona doskonale gasi pragnienie, a nektar ma właściwości moczopędne i przeczyszczające. Melon zalecany jest dla osób w rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, natomiast powinny go unikać osoby z cukrzycą i z zaburzeniami trawienia. Jest owocem niskokalorycznym - około 100g dostarcza tylko 40 kcal.

Zastosowanie

Melony jada się zazwyczaj na surowo. Są doskonałym dodatkiem do sałatek owocowych, koktajli, dodatkiem do lodów, kompotów, napojów. Niektóre gatunki można też marynować i dusić. Owoce doskonale nadają się zarówno do potraw słodkich jak również wytrawnych np. kawałek melona zawinięty w szynkę parmeńską, jest znaną przystawką na całym świecie.

W sklepach możemy znaleźć następujące odmiany melona:

 • melony zimowe - charakteryzują się żółtą, grubą twardą skórką, jest mało aromatyczny, można go przechowywać przez miesiąc

 • melony siateczkowe - są okrągłe lub owalne, mają skórę pokrytą kremową siateczką i aromatyczny miąższ, różowy, pomarańczowy lub zielonkawy

 • kantalupy - nazwa pochodzi od miejscowości we Włoszech Cantalupa. Ich owoce są delikatne i bardzo źle się przechowują. Odznaczają się zielonym lub pomarańczowym miąższem , słodkim, soczystym i aromatycznym.

 • melony ogen - wyhodowane w Izraelu i we Francji, najbardziej znana odmiana w Europie. Charakteryzują się grubą, twardą skórą, są pomarańczowożółte, lub zielone. Miąższ jest aromatyczny kolory zielonkawego.

Kupując melona należy zwrócić uwagę na - owoc powinien być ciężki, delikatnie spękany przy szypułce i mieć jasny kolor, w zależności od odmiany: żółty, żółtopomarańczowy lub kremowy. Intensywny zapach może świadczyć o tym, że jest zbyt dojrzały. Przed podaniem należy melona przekroić na połowę, usunąć gniazdo nasienne, obrać ze skóry i pokroić na ósemki.

Uprawa

Do uprawy najlepiej jest wybierać polskie odmiany melona, które dobrze rosną bez osłon i nie wymagają cięcia. Jedna roślina zwykle wydaje dwa owoce. Odmiana "Melba" ma kremowe, owalne owoce, ważące około o,7 kg, pokryte delikatną szarą siatką. Komora nasienna jest mała, miąższ zwarty, włóknisty, pomarańczowy, niekiedy z zieloną obwódką, słodki, o przyjemnym aromacie.

Odmiana "Oliwin" waży około kilograma, owoce są prawie kuliste, kremożółte, gładkie, bez siatki. Mają cienką, jasnożółtą, miękką skórkę, słodki i aromatyczny miąższ. Na jednej łodydze zwykle wyrastają trzy owoce.

Pielęgnacja uprawy polega na podlewaniu i systematycznym nawożeniu roślin. Niedobór wilgoci w glebie w okresie wykształcania się owoców, powoduje ich drobnienie, natomiast nadmiar wody podczas dojrzewania owoców pogarsza ich smak i aromat. Nawożenie rozpoczynamy po miesiącu od posadzenia i należy go powtarzać co 10 dni. Do uprawy wybieramy miejsce nasłonecznione, zaciszne, osłonięte od zimnych i silnych wiatrów oraz gleby lekkie, próchniczne, szybko nagrzewające się i wilgotne, ale nie podmokłe. Dobrze jest też sadzić melony na zagonach wyłożonych czarną folią lub słomą.

Zbiera się je w sierpniu, są wówczas najsmaczniejsze i bardzo wonne. Dojrzałość poznaje się po tym, że łatwo odrywają się od szypułki i intensywnie pachną. Można je przechowywać w lodówce 2-3 dni.

Zobacz więcej o: melony, melon, warunki uprawy melonów, odmiany melonów, właściwości melonów, witaminy, potas

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Sałata - jej odmiany i właściwości

  Data: 14 maja 2009, 13:07 Komentarze (17) »

  Sałata jest niskokalorycznym, lekkim i bardzo zdrowym warzywem. Ponad 90% jej składu to woda, ale też pełnowartościowe składniki odżywcze. Występuje w wielu odmianach. Warto znać i jeść je ...

 • Jarmuż - niedoceniane warzywo

  Data: 18 lutego 2010, 9:02 Komentarze (6) »

  Ze względu na ozdobne, kędzierzawe liście używany jest do dekoracji różnych potraw. Warto jednak na większe wykorzystanie tego warzywa ze względu na bardzo dużą wartość odżywczą.

 • Seler naciowy - właściwości i zastosowanie

  Data: 18 marca 2010, 10:23 Komentarze (17) »

  Wszystkie warzywa są niskokaloryczne, ale seler naciowy jest zdecydowanie najmniej, bo 10 dag bulwy to zaledwie 7 kcal, a w naci jeszcze mniej, 4-5 kcal. Bez selera naciowego nie obejdzie się ...

 • Ziemniaki - wartości odżywcze i odmiany

  Data: 21 września 2009, 20:01 Komentarze (12) »

  Bez obecności ziemniaków trudno nam wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Można z nich przygotować dziesiątki różnych potraw. Ponadto nie są kaloryczne - mają pięć razy mniej kalorii ...

Komentarze:

 1. znawca tematu (Gość) 2 sierpnia 2011, 12:16

  swietna fota :) ))