Poleć znajomym

Marmolada z owoców pestkowych

Jak zbierać punkty?

Autor: (1110 pkt.)

Charakterystyczną cechą owoców pestkowych jest to, że pełnię aroma­tu zyskują dopiero po podgrzaniu. Stają się wtedy bardziej kwaśne, należy je więc posłodzić. Wyjątek stanowią czereśnie, które niestety szybko się psują, więc do przetwo­rów nadają się tylko w połączeniu z innymi rodzajami owoców. Najlepsza do przyrządzania marmo­lady jest jednak mieszanka różnych owoców. Są to na przykład morele, brzoskwinie, wiśnie, mirabelki, renklody, nektarynki i różne gatunki śli­wek. Należy pamiętać o usunięciu pestek, bowiem przepisy kulinarne uwzględniają wyłącznie wagę czys­tego miąższu. Dlatego najlepiej ku­pować o około 15 % więcej owoców. Ich jakość nie musi być najlepsza, powinny jednak być dojrzałe lub na­wet przejrzałe i ładnie zabarwione.

60 min

30 min

Ocena:
Średnia 5/5 (2 głosy)

Składniki

 • 1 kg owoców pestkowych
 • 1 kg cukru żelującego
 • 1/4 laseczki wanilii
 • 1/4 laseczki cynamonu
 • 3 goździki

Sposób przygotowania

 1. 1

  Opłukane owoce osuszyć, sta­rannie przebrać, usunąć nad-psute i niejadalne części. Pokroić na centymetrowe kawałki.

 2. 2

  Cukier żelujący wymieszać z przy­prawami, dodać do owoców, całość przykryć i odstawić na kilka godzin (najlepiej na noc), chłodzić, dopóki sok nie wsiąknie w cukier.

 3. 3

  Owoce przełożyć do większego rondla i mieszając zagotować na małym ogniu, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze 4 minuty. Wy­jąć przyprawy.

 4. 4

  Słoiki starannie umyć w gorącej wodzie i napełnić marmoladą. Zamknąć wygotowanymi wiecz­kami. Można też poczekać aż na wierzchu marmolady utworzy się twarda powłoczka, wtedy należy owinąć szyjki słoików podwójną warstwą celofanu, którego wewnętrzna strona została namoczona w koniaku.

Ocena:
Średnia 5/5 (2 głosy)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.