Makaron - rodzaje i zastosowanie
Autor:
Alicja Stawarz
Data: 28 września 2009, 9:18
Komentarze (0) »
Za ojczyznę makaronu uważane są Włochy. Chociaż, najstarszy makaron znaleziono w Chinach i miał 4 tysiące lat i 20 cali długości - jest to najstarsze znalezione jedzenie przez archeologów. W Azji makaron nazywany jest kluskami.
Makaron dostarcza białka i węglowodanów, jest więc bardzo dobrym źródłem energii. Ponadto w makaronie znajdziemy potas, fosfor, magnez, żelazo. Najczęściej spożywany jest makaron robiony z mąki pszennej. Najlepszy jest z pszenicy durum, ponieważ zawiera dużo glutenu. Dzięki temu podczas gotowania nie rozpada się, jest sprężysty i jędrny. Makaron pełnoziarnisty jest równie smaczny, mniej kaloryczny, zawiera więcej błonnika i składników mineralnych.
Dużym powodzeniem cieszy się makaron sojowy - nie wymaga gotowania, wystarczy zalać go wrzątkiem i na chwilę odstawić. Podobne właściwości ma makaron ryżowy - drobne nitki tylko moczymy, a grubszy gotujemy bardzo krótko.
Makaron ze skrobi kukurydzianej zalecany jest dla osób z chorobami nerek lub wątroby, diecie niskobiałkowej. Bardzo wartościowy jest makaron produkowany z mąki orkiszowej - zawiera aminokwasy, beta-karoten, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe. Dostępne są też makarony orkiszowo-gryczane, jaglane i jęczmienne.
Makaron wrzucamy na wrzącą posoloną wodę, partiami, tak aby nie przerywać gotowania. Garnek do gotowania makaronu powinien być duży, ponieważ makaron gotujemy w dużej ilości wody. Zawsze należy dokładnie przeczytać zalecenia producenta, co do czasu gotowania. Makaronu nie możemy rozgotować, bo straci smak, będzie kleisty i mało apetyczny. Najlepszy jest makaron al dente (na ząb), czyli taki na półtwardo. Ugotowany makaron przeznaczony na sałatki odcedzamy na cedzaku i przelewamy zimną wodą. Jeśli ma być podawany na ciepło, to po odcedzeniu od razu mieszamy z sosami.
Rodzaje makaronu i zastosowanie:
- spaghetti - podajemy z sosami np. mięsnym, pomidorowym
- cannelloni - rurki o średnicy 2–3 cm i długości ok. 10 cm, możemy nadziewać farszem mięsnym, jarzynowym, polać beszamelem i zapiec
- penne - średniej wielkości rurki, ścięte na końcach, podajemy z sosami, do zapiekanek
- muszelki - do zapiekanek, z serem,
- lasagne - płaty ciasta różnej wielkości, przekładami sosem beszamelowym i mięsem zapiekamy
- świderki - średniej grubości, do zup, z serem, sałatek
- nitki - różnej grubości, do zup
- kokardki - bardzo ozdobny, do sałatek, sosów, z serem
- łazanki - niezbyt duże kwadraty, do potraw typu łazanki, zupy
Makarony smakowe:
- zielony kolor makaron zawdzięcza dodatkowi szpinaku, bazylii
- czarny kolor to dodatek atramentu z kałamarnicy, zachowuje ładny kolor po ugotowaniu
- cytrynowo-pieprzowy
- bazyliowy
- paprykowy
- z wędzonym łososiem
- trójkolorowy - suszonych pomidorów, szpinaku i naturalnym
Zobacz więcej o: rodzaje makaronu, zastosowanie makaronu, gotowanie, makarony smakowe
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Gotowanie makaronu
Data: 13 stycznia 2011, 12:09 Komentarze (4) »
Wszyscy przepadają za włoską kuchnią i makaronem. Nie wszyscy potrafią go jednak dobrze ugotować. Podczas gotowania makaronu powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.
-
Gotowanie ryżu
Data: 11 stycznia 2011, 12:13 Komentarze (4) »
Gotowanie ryżu wydaje się łatwym zadaniem, bo na torebkach zazwyczaj podane są instrukcje. Warto jednak znać parę wskazówek, zwłaszcza, że każdy rodzaj ryżu gotuje się inaczej.
-
Jak zrobić makaron?
Data: 25 kwietnia 2012, 13:36 Komentarze (2) »
Obecnie mało która gospodyni robi makaron w domu. Na półkach sklepowych jest ich do wyboru i koloru. Gdyby jednak ktoś chciał zrobić makaron własnoręcznie podpowiadam jak to wykonać.
-
Gotowanie jajek
Data: 28 kwietnia 2010, 11:04 Komentarze (3) »
Gotowanie jajek nie jest tak proste, jak się na pozór wydaje. To jajko, które miało być na twardo łatwo może stać się niedogotowane, a to na miękko - ścięte za mocno, gdy nie trzymamy ...
Zaloguj się aby dodać recenzję