Poleć znajomym

Mąka - rodzaje, typy i zastosowanie

Autor: Data: 30 października 2009, 9:40 Komentarze (2) »

Mąka jest produktem powstałym w wyniku rozdrobnienia różnych ziaren zbóż. W zależności od rodzaju zboża z którego otrzymano mąkę może być zastosowana do różnych celów - spożywczych, paszowych lub przemysłowych.

Poszczególne rodzaje mąki są efektem różnego stopnia oddzielenia okrywy owocowo nasiennej i bielma. Mąki jasne, produkowane w głównej mierze z bielma mają niższy wyciąg, natomiast w miarę większego udziału rozdrobnionej okrywy owocowo nasiennej w mące, produkowane są mąki ciemne o większym wyciągu. Mąki całoziarnowe produkuje się przez rozdrobnienie ziarna praktycznie bez wydzielania okrywy owocowo nasiennej, a więc otrąb. Wyróżniamy mąki chlebowe i niechlebowe. Mąki chlebowe otrzymywane są z pszenicy i żyta i są one zgodnie z nazwą wykorzystywane do wypieku chleba, ale także różnych innych wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Mąki niechlebowe pochodzą z mielenia pszenżyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy (mąka kukurydziana), ryżu, soi, gryki, grochu i innych roślin. W sztuce kulinarnej są one używane w zasadzie jako dodatek do mąk chlebowych, czasem również samodzielnie. Mąka sojowa ponadto jest często wykorzystywana jako zamiennik jaja kurzego ze względu na wysoką zawartość rozpuszczalnych protein. Wśród mąk niechlebowych można wyróżnić mąkę stosowaną do produkcji chleba dla osób chorych na celiakię (osoby uczulone na białka glutenowe zawarte w mące pszennej lub żytniej) - mąka ryżowa i kukurydziana.

Sposobem określenia rodzaju mąki jest jej podział na typy. Typ mąki określany jest na podstawie zawartości w mące substancji mineralnych. Tak np. typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Im niższy typ mąki tym barwa mąki jest bielsza, im typ mąki jest wyższy, tym mąka będzie ciemniejsza. Tak więc najjaśniejszą będzie mąka typ 450 a najciemniejszą będzie mąka typ 2000.

Podstawowe typy mąk pszennych:

 • mąka poznańska, typ 500 - polecana do ciast kluskowych, pierogowych, na pizzę, a także do zasmażek i sosów

 • mąka luksusowa, typ 550 - polecana do ciast drożdżowych i smażonych

 • mąka tortowa, typ 450 - polecana do ciast biszkoptowych i biszkoptowo - tłuszczowych

 • mąka krupczatka, typ 500 - polecana do ciast kruchych i półkruchych oraz parzonych i makaronowych

 • mąka wrocławska, typ 500 - polecana do ciast drożdżowych, francuskich, półfrancuskich, naleśników oraz zup i sosów

Zobacz więcej o: rodzaje mąki, typy mąki, zastosowanie mąki, typy mąki do pieczenia, rodzaje mąki do pieczenia, mąka

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Ciasta piaskowe

  Data: 9 lutego 2010, 16:30 Komentarze (0) »

  Ciasta piaskowe, zwane też biszkoptowo-tłuszczowymi, są delikatne i stosunkowo proste w przygotowaniu.

 • Biszkopt - tajniki pieczenia

  Data: 4 lutego 2010, 11:33 Komentarze (2) »

  Ciasto biszkoptowe jest łatwo strawne, delikatne i pulchne - 100g ciasta zawiera około 200 kcal.

 • Makaron - rodzaje i zastosowanie

  Data: 28 września 2009, 9:18 Komentarze (0) »

  Za ojczyznę makaronu uważane są Włochy. Chociaż, najstarszy makaron znaleziono w Chinach i miał 4 tysiące lat i 20 cali długości - jest to najstarsze znalezione jedzenie przez archeologów.

 • Ciasta kruche

  Data: 1 marca 2010, 11:27 Komentarze (3) »

  Przyrządzanie ciast kruchych, półkruchych oraz krucho drożdżowych jest łatwe i niepracochłonne. Można z nich przyrządząć rozmaite wypieki: ciasta, ciasteczka, strucle, paszteciki.

Komentarze:

 1. online (Gość) 20 maja 2010, 3:01

  Przeczytaj caly blog jest bardzo dobry

 2. Tadeusz (Gość) 7 listopada 2012, 23:26

  Ja bardzo przepraszam ale jest produkowanych jeszcze wiele typów mąk. I tak idąc w górę czyli w stronę bardziej "zanieczyszczonych" 750-chlebowa, 1050, 1400-sitowa, 1850-grahama, 2000-razowa(śruta chlebowa). Czyli, może Pan redaktor napisałby: Niektóre typy mąk o małej zawartości śruty...a nie ..."Podstawowe". Bo do czego podstawowe? Do pieczenia chleba na pewno nie!
  Pozdrawiam.