Mak w polskiej kuchni

Autor: Data: 15 grudnia 2009, 0:46

W kuchni polskiej mak jest bardziej popularny niż w innych krajach. Doskonały do ciast, słodkich potraw, ale też wytrawnych, np. jako dodatek do ryby, sałatek, indyczego mięsa lub naleśników.

Makówki uprawiano już w czasach starożytnych. Na zachowanych z tego okresu rysunkach przedstawione są wizerunki licznych bogów, w tym Dionizosa, w makowej koronie lub z makówką w ręku. A wszystko przez właściwości maku - odurzające i wprawiające w narkotyczne uniesienia. To z substancji pozyskiwanych z młodych makówek pozyskiwano narkotyki. Obecnie jednak hoduje się odmiany maku, które tych substancji nie posiadają, a hodowla indywidualna, np. w przydomowych ogródkach została całkowicie zakazana.

Szaroniebieskie ziarenka maku, o orzechowym posmaku, to składnik bez którego nie moglibyśmy chyba wyobrazić sobie polskiej kuchni. Co święta z tych drobnych ziarenek przygotowuje się wspaniałe makowce, kutie, strucle, babki, pieczywo, rogaliki, herbatniki i torty. Wykorzystuje się do nich masę makową, którą uzyskuje się poprzez ugotowanie maku, następnie jego zmielenie, najlepiej trzykrotne. W sklepach możemy kupić gotowe masy makowe, jednak do makowców lepiej jest przygotować własną. Mak doskonale smakuje nie tylko w słodkich wypiekach, ale też np. z makaronem i sałatkami. Ze zmiażdżonych nasion wyrabia się olej. Suchy mak można przechowywać w ciemnym, zamkniętym miejscu nawet przez rok.