Poleć znajomym

Mak w polskiej kuchni

Autor: Data: 15 grudnia 2009, 0:46 Komentarze (1) »

W kuchni polskiej mak jest bardziej popularny niż w innych krajach. Doskonały do ciast, słodkich potraw, ale też wytrawnych, np. jako dodatek do ryby, sałatek, indyczego mięsa lub naleśników.

Makówki uprawiano już w czasach starożytnych. Na zachowanych z tego okresu rysunkach przedstawione są wizerunki licznych bogów, w tym Dionizosa, w makowej koronie lub z makówką w ręku. A wszystko przez właściwości maku - odurzające i wprawiające w narkotyczne uniesienia. To z substancji pozyskiwanych z młodych makówek pozyskiwano narkotyki. Obecnie jednak hoduje się odmiany maku, które tych substancji nie posiadają, a hodowla indywidualna, np. w przydomowych ogródkach została całkowicie zakazana.

Szaroniebieskie ziarenka maku, o orzechowym posmaku, to składnik bez którego nie moglibyśmy chyba wyobrazić sobie polskiej kuchni. Co święta z tych drobnych ziarenek przygotowuje się wspaniałe makowce, kutie, strucle, babki, pieczywo, rogaliki, herbatniki i torty. Wykorzystuje się do nich masę makową, którą uzyskuje się poprzez ugotowanie maku, następnie jego zmielenie, najlepiej trzykrotne. W sklepach możemy kupić gotowe masy makowe, jednak do makowców lepiej jest przygotować własną. Mak doskonale smakuje nie tylko w słodkich wypiekach, ale też np. z makaronem i sałatkami. Ze zmiażdżonych nasion wyrabia się olej. Suchy mak można przechowywać w ciemnym, zamkniętym miejscu nawet przez rok.

Zobacz więcej o: makówka

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Ekspert od kuchni: PolskieSouthBeach

  Data: 29 czerwca 2011, 11:09 Komentarze (0) »

  Ania od prawie półtora roku gotuję zgodnie z dietą South Beach i walczy ze stereotypem „odchudzanie to nie jedzenie”. Nikogo nie głodzi, odkrywa nowe smaki i świetnie się bawi, gotując.

 • Jesienny konkurs z Polską Różą

  Data: 4 listopada 2011, 16:22 Komentarze (9) »

  Sukces konkursu czekoladowego skłonił nas do kolejnego eksperymentu. Tym razem jednak stawiamy na rozgrzewające, sycące przepisy jesienno-zimowe oraz te przywołujące smak i zapach lata.

 • Ekspert od kuchni: Olciaky

  Data: 5 maja 2011, 9:19 Komentarze (6) »

  Olciaky vel Olcik - przyszłoroczna maturzystka, wielbicielka Italii, retro klimatów, książek kulinarnych, fotografii, dobrej muzyki i filmów; posiadaczka dwóch blogów kulinarnych, które ...

 • Ekspert od kuchni: Kayenn

  Data: 10 maja 2011, 14:18 Komentarze (0) »

  Keyenn – pasjonatka potraw dietetycznych, gotowa udowodnić każdemu, że kuchnia zdrowa może być jednocześnie niesamowicie smaczna. Od 7 lat mieszka w Niemczech, gdzie oddaje się malarstwu i ...

Komentarze:

 1. agata1722 23 lutego 2011, 18:52

  do ryby i sałatek jeszcze maku nie używałam