Poleć znajomym

Magnez w diecie odchudzającej

Autor: Data: 9 czerwca 2014, 17:44 Komentarze (3) »

Regularnie ćwiczysz i skrupulatnie liczysz kalorie? Chcesz schudnąć, ale waga uparcie stoi w miejscu? Powodem może być niedobór magnezu. Zastanów się, czy twoja dieta dostarcza go do organizmu w odpowiednich ilościach.

Dobowa dawka magnezu zalecana przez Ministerstwo Zdrowia to od 4,5 do 6 mg w przeliczeniu na kilogram masy ciała, co dla dorosłego człowieka wynosi średnio 370 mg. Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat jednoznacznie wskazują, że magnez korzystnie wpływa na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, deficyt tego pierwiastka może utrudniać i spowalniać odchudzanie, a nawet zamieniać nasz wysiłek w syzyfową pracę.

Wybitny prof. Julian Aleksandrowicz nazwał magnez „królem życia”. Pierwiastek ten uczestniczy w ponad połowie procesów biochemicznych na 600, jakie w każdej chwili zachodzą w organizmie człowieka. Jest niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania. Pełni ważną rolę dla układu krążenia, układu nerwowego, pracy mózgu i mięśni. Jest budulcem kości oraz zębów. Odpowiada za przemiany węglowodanów i tłuszczów, a także syntezę białek. Naukowcy nieustannie odkrywają jego kolejne zalety. Obecnie ma szansę zyskać miano „przyjaciela odchudzających”.

Niedobór magnezu niekorzystnie wpływa na działanie hormonu insuliny, co może prowadzić do zaburzeń w pracy tkanki mięśniowej. Może to zakłócać pobieranie krążącej we krwi glukozy, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej. Taka reakcja uniemożliwia utratę wagi, a nawet powoduje jej dalszy przyrost. Badania naukowe potwierdziły, że aby nie dopuścić do takiego stanu należy zapewnić odpowiednią ilość magnezu.

Mając powyższe na uwadze, nasuwa się wniosek, że dieta odchudzająca powinna być tak zbilansowana, by dostarczała do organizmu jak największe ilości magnezu. Dobrze jeśli magnez uzupełniany jest w sposób naturalny. Bogatym źródłem tego pierwiastka są, np. otręby pszenne (400 mg/100 g), kakao (400 mg/100 g), kasza gryczana (200 mg/100 g), suche nasiona roślin strączkowych (120-200 mg/100 g), orzechy (130 mg/100 g), suszone śliwki (36 mg/100 g), banany (33 mg/100 g).

Alternatywą dla magnezu z pożywienia może być wysokozmineralizowana woda. Na rynku są takie, które zawierają blisko 150 mg na litr, czyli prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania. Autorytet z zakresu badań nad magnezem, prof. Jean Durlach uważał, że magnez z wody jest efektywniej wchłaniany niż z pokarmu stałego. Powinno to ucieszyć wszystkich walczących o szczupłą sylwetkę.

Przykładem takiej wysokozmineralizowanej wody jest Muszynianka, w której ogólna zawartość rozpuszczalnych składników wynosi ok. 1800 mg/l. To woda alkaliczna, magnezowo-wapniowa, ceniona przez konsumentów ze względu na przyjemny smak.

Zobacz więcej o: dieta, odchudzanie, woda mineralna, magnez

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Konkurs "Porozmawiajmy o dietach"

  Data: 7 listopada 2011, 8:57 Komentarze (1) »

  Słyszeliście o diecie Alleluja? Wiecie czym jest syndrom chorych budynków? Jeśli nie, to znaczy, że jednak nie wiecie wszystkiego o zdrowym trybie życia.

 • Seler naciowy - właściwości i zastosowanie

  Data: 18 marca 2010, 10:23 Komentarze (17) »

  Wszystkie warzywa są niskokaloryczne, ale seler naciowy jest zdecydowanie najmniej, bo 10 dag bulwy to zaledwie 7 kcal, a w naci jeszcze mniej, 4-5 kcal. Bez selera naciowego nie obejdzie się ...

 • Brokuły - zdrowie na talerzu

  Data: 15 października 2009, 10:50 Komentarze (24) »

  Zielone różyczki brokułów mają więcej witaminy C niż pomarańcza, duże ilości wapnia, potasu i żelaza. Wspomagają ogólną odporność organizmu i działają antynowotworowo. Warto je ...

 • Olej kokosowy w kuchni

  Data: 12 września 2012, 10:17 Komentarze (1) »

  Kokos większości kojarzy się z palmą, słońcem czy też wiórkami kokosowymi. Niewiele osób wiąże kokos z olejem. Tymczasem olej tej ma szerokie zastosowanie: w kuchni, kosmetyce, w leczeniu,

Komentarze:

 1. ostaszewski 22 czerwca 2014, 1:20

  "Naturalny magnez" to podstawa każdej diety, przynajmniej wedle reklam telewizyjnych i radiowych.

 2. aldonaa93 26 czerwca 2014, 11:58

  Fakt, naturalny magnez jest bardzo ważny. Ten w tabletkach to się podobno praktycznie w ogóle nie przyswaja.

 3. halina52 29 czerwca 2014, 13:44

  Ciekawy artykuł.