Liście laurowe - właściwości i zastosowanie

Autor: Data: 15 lutego 2010, 12:31

Potocznie określane jako "listek bobkowy" nie kojarzy się z dostojnie brzmiącą nazwą drzewa - Laurus nobilis - Wawrzyn szlachetny.

Wawrzyn szlachetny rosnący zarówno w stanie dzikim, jak jest uprawiany na plantacjach w krajach śródziemnomorskich, ma swoją długą i chlubną historię. Legenda głosi, że w drzewo to zamieniła się nimfa Dafne, żeby uniknąć zalotów Apollina. Wieniec z liści wawrzynu był cenionym odznaczeniem, którym nagradzano zwycięskich wodzów i najzdolniejszych poetów. W dawnych czasach wierzono też, że liście laurowe stanowią lek przeciw chorobom zakaźnym i są antidotum na jad węża. Liście miały zabezpieczać budynek przed piorunami a ludzi przed chorobami i czarami.

Właściwości zdrowotne

Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, garbniki i związki goryczowe. Gotowane liście znalazły zastosowanie w leczeniu kaszlu i zapaleniu oskrzeli - należy położyć je na piersiach i przykryć szmatką. Olejek z liści ma zastosowanie w maściach łagodzących bóle reumatyczne, przy zwichnięciach i opuchnięciach ścięgien i bólach mięśni. Napar z liści łagodzi skutki ukąszenia owadów i os. Używane w kuchni wspomagają trawienie, poprawiają apetyt, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, przeciwdziałają wzdęciom i zaburzeniom trawiennym. W celu złagodzenie bólu kończyn napar z liści wawrzynu dodajemy do kąpieli.

Zastosowanie w kuchni

Kariera wawrzynu nie skończyła się w starożytności, potoczyła się w zupełnie innym kierunku. Suszone liście o charakterystycznym aromacie można znaleźć obecnie w każdej kuchni, stanowią jedną z podstawowych przypraw. Używa się ich do różnego rodzaju marynat - do śledzi, grzybów, ogórków, papryki itd. Liście laurowe dodaje się do mięs duszonych, pieczeni, zrazów, gulaszu, flaków, ozorków, pasztetów, nóżek w galarecie, bigosu, żurku, zalewajki, zup fasolowych itd.

Niektóre gospodynie stosują do przyrządzania sosów tak zwany bukiet aromatyczny, czyli liście laurowe związane razem z gałązkami pietruszki i tymianku. Wiązankę taką gotują w rosole lub wywarze z warzyw, a po ugotowaniu wyjmują z garnka. Jednak mało doświadczone gospodynie powinny zachować ostrożność w stosowaniu liści laurowych, gdyż ich aromat może zdominować podstawowy zapach i zepsuć smak przyrządzanej potrawy. Przed podaniem należy je usunąć z jedzenia, by danie nie nabrało gorzkiego smaku. Obowiązuje tu zasada - lepiej za mało niż za dużo. Położeniu kilku liści laurowych w szufladzie z przyprawami odstrasza szkodniki. A trzymany w woreczkach w szafce z mąką odstrasza wołki i inne robaki.

Zastosowanie w kosmetyce

Liście laurowe pozwalają w naturalny sposób pozbyć się łupieżu - sporządzamy płukankę: zagotowujemy szklankę wody, wrzucamy garść liści i parzymy pod przykryciem 25 minut. Przestudzonym naparem umyte i spłukane włosy polewamy, wmasowujemy i pozostawiamy na około 1 godzinę, następnie spłukujemy. Zabieg powtarzamy do pozbycia się łupieżu. Kąpiel z dodatkiem liści laurowych ma działanie pobudzające.