Poleć znajomym

Legumina mleczna

Jak zbierać punkty?

Autor: (2030 pkt.)

Barfi. Te słodycze z mleka, które codziennie rano ofiarowujemy w naszych, świątyniach Panu Krysznie, robi się odparowując mleko na dużym ogniu do chwili, aż stanie się gęstą pastą. Następnie do pasty tej dodaje się cukier i zostawia na pewien czas, by stężała. Chociaż przygotowanie barfi zajmuje trochę czasu, nie będziesz go uważać za stracony. By otrzymać inną odmianę barfi, zamiast mleka i masła możesz użyć gęstej śmietany lub mieszanki dwóch części śmietany i jednej części mleka.

Składniki

  • 1,9 l pełnego mleka
  • 1 łyżka masła
  • 100 g cukru

Sposób przygotowania

  1. Mleko wlać do szerokiego garnka o grubym dnie (ze stali nierdzewnej lub odlewanego żelaza) i postawić na dużym ogniu. Kiedy mleko zacznie się gotować i podnosić, zmniejszyć ogień, tak aby w dalszym ciągu gotowało się, lecz nie kipiało. Odparowywanie mleka wymaga cierpliwości — może zająć około godziny. Mieszać regularnie i dokładnie, aby mleko nie przywierało do dna. Gdy zacznie gęstnieć, mieszać szybciej szeroką łyżką lub łopatką. Na wolnym ogniu mieszać delikatnie, a na dużym bardziej energicznie, ale trzeba to robić bezustannie, by nie dopuścić do przypalenia.

  2. Kiedy mleko będzie miało konsystencję pasty i łyżka będzie chwilowo pozostawiała w nim ślad, dodać cukier i masło. Gotować dalej, mieszając cały czas, aż do momentu, gdy barfi będzie bardzo gęste i klejące i gdy będzie się wydawało, że nie można go już bardziej odparować. Barfi samo w sobie jest już bardzo smaczne, lecz jeśli chcemy dodać jakieś składniki smakowo-zapachowe (takie jak posiekane orzechy, wanilię, podprażone wiórki kokosowe, mielony kardamon czy cynamon), należy zrobić to teraz.

  3. Przełożyć barfi na posmarowany masłem talerz. Gdy ostygnie (powinno być wystarczająco twarde, by po pokrojeniu mogło zachować kształt), pokroić je na kwadraty grubości 2,5 cm.

  4. Czas przygotowania i gotowania: od 45 min do 1 godz.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.