Poleć znajomym

Kuchnie świata - kuchnia węgierska

Autor: Data: 12 września 2011, 14:48 Komentarze (0) »

Kuchnia węgierska charakteryzuje się dużą ilością tłuszczu, cebuli, papryki i śmietany. Jest bardzo podobna do kuchni polskiej, lecz spożywa się w niej więcej dziczyzny, baraniny i ma ostrzejszy smak. Została ona odkryta w 1878 roku w Paryżu, gdzie podczas międzynarodowej wystawy budapeszteńscy kucharze zaprezentowali rodzime specjały.

Świat papryki i pomidorów

Na Węgrzech można chyba odnaleźć wszystkie odmiany papryki, zarówno po postacią świeżą jak i jako przyprawa. Papryka jest bardzo ważnym składnikiem dania, dekoracją, surówką, przyprawą. Czerwona, zielona, żółta, daje szeroki wybór dla oka i podniebienia. Każda ma nieco inny smak i ostrość. Papryka czerwona i żółta ma smak łagodny, słodkawy, jest najczęściej spożywana na surowo. Zielona, jest ostrzejsza, choć nie jest to regułą - używana jest do gotowania i pieczenia. Z kolei małe papryczki, zielone, żółte i zielone, zarówno świeże jak i suszone, służą wyłącznie jako przyprawa. Drugim ważnym produktem są pomidory - używane do potraw jako pasty i przeciery, nadają im słodkawy smak, stosowane wyłącznie do sosów.

Charakterystyczne smaki

W kuchni węgierskiej dominuje wieprzowina i smalec wieprzowy. Charakterystyczny smak potraw w dużej mierze uzyskuje się przez przysmażanie cebuli i papryki na smalcu, najczęściej wytapianym ze słoniny. Cebulę przyrumienia się jako pierwszą, następnie zdejmuje naczynie z ognia, dodaje paprykę, podlewa małą ilością wody i z powrotem wstawia na ogień. Jest to jeden z podstawowych tajników dla uzyskania określonego smaku. Węgry są krajem śródlądowym, jedzą głownie ryby słodkowodne - fogasz, sandacz, karp hodowlany.

Z pomidorów i papryki sporządza się dużo zapraw na zimę np. leczo, marynuje ogórki, papryki, pomidory w zalewie i przeciery pomidorowe. Przedmiotem szczególnej dumy są przystawki i dania gorące z wątróbki gęsiej. Do tego celu specjalnie tuczy się gęsi, ich wątróbki są duże, jasne i bardzo delikatne w smaku. Gęsie pasztety eksportowane są na cały świat. Duża popularnośź zyskały sobie węgierskie desery i dania słodkie. Najbardziej znane to "gandel palascinata" - cienkie naleśniki podawane w formie tortu, przekładane masa orzechową, rodzynkami, polane sosem czekoladowym, podpalane spirytusem.

Najpopularniejsze potrawy

Potrawy mięsne są najczęściej duszone i podprawiane śmietaną.

 • gulasz - to rodzaj gęstej zupy m ięsnej z dużą ilością cebuli, papryki, ziemniaków pokrojonych w kostkę i kluseczkami.
 • pórkólt - danie bardziej gęste niż gulasz, gdzie mięso we wstępnej obróbce jest mocno obsmażane na silnym ogniu.
 • tokań - podobny do pórkóltu, zawiera mniej papryki ale za to więcej pieprzu i innych przypraw.
 • paprykarz - najdelikatniejsza z wyżej wymienionych potraw, przyrządzana z cielęciny, kury lub ryb
 • balaszle - zupa rybna, ugotowana z karpia
 • leczo - potrawa głównie z papryki i pomidorów duszona na smalcu

Owoce i winorośl

Łagodny klimat sprzyja uprawie owoców i winorośli. Czereśnie, śliwki, gruszki, morele, brzoskwinie to popisowe pozycje węgierskiego ogrodnictwa. Wyrabia się z nich doskonałe soki, musy, destylaty owocowe, których skład i proporcje są ściśle tajne. Na uwagę zasługują również wina węgierskie, które od dawna zyskały uznanie na świecie. Winorośl uprawiana w kilkunastu regionach kraju dostarcza nieco innego surowca, a każdy region produkuje inne wino. Węgrzy uważają, że smak ich potraw daje się odczuć w pełni tylko wtedy, gdy przełyk zwilżony jest odpowiednim winem. I zapewne tak jest, skoro tylko jedna piąta rocznej produkcji wina przeznaczana jest na eksport, a resztę wypijają sami.

Zobacz więcej o: kuchnie świata, kuchnia węgierska

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Kuchnie świata - kuchnia włoska

  Data: 30 lipca 2011, 10:00 Komentarze (2) »

  Według zasięgu i siły oddziaływania na świecie, kuchnia włoska znajduje się bezpośrednio po francuskiej i chińskiej. Udało się to Włochom, gdyż stworzyli kuchnię oszczędną, a ...

 • Kuchnie świata - kuchnia grecka

  Data: 2 lipca 2011, 15:48 Komentarze (0) »

  Grecja kojarzy się z muzyką, oliwkami, plażami i słońcem. Mówi się, że kuchnia grecka nie jest tak wyrafinowana jak chińska, czy jak francuska stworzona przez prawdziwych smakoszów. A ...

 • Ekspert od kuchni: kabamaiga

  Data: 23 maja 2011, 18:14 Komentarze (0) »

  Gotuje nie tylko dlatego, że musi, ale przede wszystkim dlatego, że sprawia jej to ogromną przyjemność i zapewnia chwilę relaksu. Jej kuchnia jest zdrowa, pachnąca przyprawami i pełna ...

 • Ekspert od kuchni: Kayenn

  Data: 10 maja 2011, 14:18 Komentarze (0) »

  Keyenn – pasjonatka potraw dietetycznych, gotowa udowodnić każdemu, że kuchnia zdrowa może być jednocześnie niesamowicie smaczna. Od 7 lat mieszka w Niemczech, gdzie oddaje się malarstwu i ...