Poleć znajomym

Kluski kładzione

Jak zbierać punkty?

Autor: (945 pkt.)

Ojczyzną tej odmiany klusek kła­dzionych jest Szwabia. Noszą one tam nazwę spätzle. Także nasi po­łudniowi sąsiedzi gustują w tym smacznym dodatku do dań mięs­nych z sosem, takich jak gulasz i mięsny paprykarz, bądź do potraw z dziczyzny. Spätzle ze słoniną i se­rem są też znakomitym daniem sa­modzielnym.

Składniki

 • 350 g mąki
 • 1/2 łyżeczki soli
 • 3 jajka
 • 40 g masła

Sposób przygotowania

 1. 1

  W misce wymieszać mąkę, sól, jajka i Ife I letniej wody. Ciasto wyrabiać tak długo, dopóki na jego powierzchni nie zaczną się tworzyć pęcherzyki powietrza. Do wyrobienia ciasta najlepiej użyć specjalnej, dziurkowanej łyżki, ręcznego miksera lub ro­bota kuchennego.

 2. 2

  W garnku zagotować co naj­mniej 2 l posolonej wody. Ciasto rozprowadzić w małych por­cjach na drewnianej deseczce. Kawałki ciasta zsuwać za pomo­cą noża prosto do gotującej wo­dy. Ciasto można też włożyć do specjalnej prasy z korbką i wtła­czać kluseczki do wody lub wy­korzystać tarkę z odpowiednią nasadką.

 3. 3

  Do wody nie należy wrzucać jednorazowo zbyt dużej ilości kluseczek. Wodę należy przez cały czas utrzymywać w stanie lekkiego wrzenia. Kiedy ugoto­wane kluseczki wypłyną na po­wierzchnię, wyłowić je łyżką cedzakową, przełożyć na cedzak

 4. i osaczyć.

 5. 4

  Kluseczki szybko spłukać gorącą lub zimną wodą, osaczyć i po­dać na stół. Można je też rozło­żyć w misce, przykryć i chłodzić. Nie powinny jednak skleić się ani wyschnąć.

 6. 5

  Przed podaniem kluseczki krótko podgrzać na maśle.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.