Poleć znajomym

Klasyczne steki

Jak zbierać punkty?

Autor: (4980 pkt.)

60 min

30 min

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

Składniki

 • 4 steki z polędwicy, po 200 g, 2 cm grubości
 • 4 łyżki oleju
 • po sporej szczypcie soli
 • i szczypcie świeżo zmielonego białego pieprzu na każdy stek
 • 1 porcja zawiera ok. L405 kJ/ 335 kcal (bez dodatków).

Sposób przygotowania

 1. Steki opłukać zimną wodą, dobrze osuszyć ściereczką i u­sunąć wszystkie błonki. Tłusty brzeg ponacinać aż do chudego mięsa w odstępach około 2 cm. żeby stek nie zniekształcił się w czasie smażenia. Patelnię lekko podgrzać, wlać po 1 łyż­ce oleju na każdy stek, olej mocno rozgrzać; następnie zmniejszyć ogień. Smażyć ste­ki z każdej strony 1 min., nas­tępnie smażyć na zmniejszo­nym ogniu, z każdej strony, dal­sze 3 min.; usmażone mięso po­solić i popieprzyć. Steki pozos­taną mocno krwiste, jeżeli będą smażone tylko 1 — 2 min.; aby steki były dobrze wysmażone, należy smażyć je przez 5 min. z każdej strony. Odpowiednimi dodatkami są: pieczarki, smażona cebula, pokrojona w krążki, zielony groszek, młode kolby kukury­dzy, duszone pomidory lub brokuły i sos holenderski lub sos bearnaise.

 2. Warianty:

 3. Tournedos

 4. (na zdjęciu po lewej, na dole l Wycina się je z cieńszej strony polędwicy, na grubość 3 cm (powinny ważyć tylko 125 g). Przed usmażeniem należy steki obwiązać wokół nicią, aby smażyły się równomiernie. Smażyć na śrdnim ogniu przez

 5. 5 — 6 minut z każdej strony, podawać z masłem ziołowym.

 6. Steki porterhouse

 7. (na zdjęciu po lewej, na górze l Kawałek rostbefu z kością i polędwicy o wadze ok. 800 g. Mięso natrzeć oliwą i smażyć na średnim ogniu z każdej strony przez 9 — 12 minut.

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. nowicka84 22 września 2016, 9:36

  pyszne! pozdrawiam!