Poleć znajomym

Kilkuwarstwowe placki z mąki pszennej (Paratha)

Jak zbierać punkty?

Autor: (1485 pkt.)

Parathy s

Składniki

 • 200 g mąki atta lub przesianej mąki pszennej razowej
 • 2 łyżki stopionego ghee lub masła
 • 150 ml ciepłej wody
 • 100 g mąki białej
 • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania

 1. Obie mąki zmieszać w dużej misce. Dodać do nich stopione ghee lub masło i przygotować ciasto tak jak w przepisie na czapati. Przykryć wilgotną ściereczką i odstawić. Po 30 minutach postawić na małym ogniu dużą tauę lub patelnię z odlewanego żelaza. W czasie, gdy taua się rozgrzewa, ponownie wyrobić ciasto i uformować z niego 10 kulek jednakowej wielkości. Rozwałkować je na niezbyt cienkie placuszki. Jeśli podczas wałkowania przylepiają się do stolnicy, podsypać je mąką. Posmarować powierzchnię każdego z nich roztopionym masłem i złożyć na pół. Tak złożone posmarować ponownie i złożyć jeszcze raz. Teraz rozwałkować je na dosyć cienkie, duże trójkąty.

 2. Położyć parathę na suchej, rozgrzanej tauie lub patelni. Przesuwać ją podczas pieczenia, tak aby wszystkie brzegi były jednakowo upieczone. Parathy potrzebują więcej czasu na upieczenie niż czapati. Uregulować ogień tak, aby ich nie przypalić. Kiedy obie strony są złotobrązowe, odwrócić parathę i końcem łyżki posmarować ją ghee lub masłem, co sprawi, że paratha się nadmie. Wtedy przewrócić ją i posmarować z drugiej strony. Paratha jest gotowa, kiedy obie jej strony są złotobrązowe i pokryte ciemnymi plamkami. Wszystkie parathy upiec w ten sam sposób.

 3. Jeśli nie podaje się ich bezpośrednio po przygotowaniu, owinąć ściereczką, aby nie wystygły.

 4. Czas przygotowania: 15 min

 5. Czas stania ciasta: 30 min

 6. Czas wałkowania i pieczenia: 8 min jedna paratha

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.