Jarmuż - niedoceniane warzywo
Autor:
Alicja Żywczak
Data: 18 lutego 2010, 9:02
Komentarze (6) »
Ze względu na ozdobne, kędzierzawe liście używany jest do dekoracji różnych potraw. Warto jednak na większe wykorzystanie tego warzywa ze względu na bardzo dużą wartość odżywczą.
Wartości odżywcze
Jarmuż jest bogatym źródłem witamin A, B, C, E, K, PP. Zawiera też sporą ilość beta-karotenu, żelaza, fosforu, magnezu, białka, najwięcej ze wszystkich warzyw wapnia w łatwo przyswajalnej postaci, gdyż liście pozbawione są kwasu szczawiowego. Jarmuż podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustowate zawiera sulforafan, związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe. Zawartością witaminy C jarmuż przewyższa jedynie papryka i natka pietruszki. Jarmuż zalicza się do warzyw lekko strawnych, zalecanych zwłaszcza osobom starszym i dzieciom. Można go zjadać na surowo, zapiekać, smażyć, gotować jak kalafior oraz dodawać do różnych zup jarzynowych, za wyjątkiem kalafiorowej, ze wględu na kolor.
Warunki uprawy
Jarmuż może być uprawiany prawie na wszystkich typach gleby. Uprawa nie jest kłopotliwa, ma on najmniejsze wymagania glebowo-klimatyczne. Jedynie nie znosi gleb podmokłych, bardzo piaszczystych i kwaśnych. Odznacza się dużą zimotrwałością, jednaj na mrozy najbardziej odporne są odmiany niskie. Po przemarznięciu liście jarmużu stają się bardziej delikatne i mają lepszy smak — zawierają więcej cukrów i tracą charakterystyczną goryczkę, dlatego też należy je zbierać po pierwszych mrozach. Może być uprawiany jako poplon. Rośliny korzenią się dosyć głęboko, dlatego też ziemię należy przekopać głęboko, co najmniej 30cm. Częścią jadalną są liście, które zbiera się mniej więcej po 100 dniach od posadzenia rozsady. Zbiory rozpoczynamy późną jesienią i trwają one całą zimę. Liście zbiera się wielokrotnie, rozpoczynając od włamywania dolnych, najstarszych. Po pierwszych przymrozkach dobrze jest przykryć rośliny cienka warstwą słomy lub włókniny. Wczesną wiosną z dolnych części łodyg wybiją młode pędy. Jarmuż nie jest warzywem zbyt trwałym, należy go zbierać tuż przed spożyciem. W odpowiednich warunkach, tj 0 stopni, a wilgotność powietrza 90-95%, może być przechowywany przez miesiąc.
Zobacz więcej o: jarmuż, warzywa kapustne, witaminy, minerały, zdrowe warzywa
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Warzywa faszerowane
Data: 6 września 2010, 14:16 Komentarze (1) »
Wśród potraw nadziewanych szczególną rolę odgrywają warzywa faszerowane. Nadziewać można surowe lub obgotowane warzywa.
-
Papryka na zdrowie, urodę i figurę
Data: 15 września 2009, 11:10 Komentarze (7) »
Papryka to doskonałe warzywo na poprawę kolorytu cery i wzmocnienie odporności. Jesienią jest najsmaczniejsza, dlatego warto jeść ją bez ograniczeń.
-
Planowanie całodziennych jadłospisów dla całej rodziny
Data: 27 lipca 2009, 11:45 Komentarze (10) »
Planowanie posiłków należy rozpatrywać pod względem urozmaicenia posiłków, wartości odżywczych potraw i pór roku.
-
Marynowanie
Data: 20 lipca 2011, 15:38 Komentarze (0) »
Sezon letni i jesienny to czas przyrządzania przetworów, również tych marynowanych. Na czym polega marynowanie - oto kilka porad.
To warzywo jest bardzo pyszne. Robie surowke z jarmuzu dodaje marchem, jajko gotowane, smietane i ogorek kiszony jest przepyszna.
Ja rówież doceniam to warzywo. Gotowane na parze, duszone, smażone, w postaci surowej..do sałatek, do obiadu i do jajecznicy. Polecam, jest bardzo smaczne!!
W tym roku na pewno będzie w moim ogródku!
Ja nie za bardzo lubię jarmuż , smak jego mi nie bardzo odpowiada.
Jarmuż jest pyszny, ja podaję z patelni z cebulką, wymieszany ze smażonymi ziemniakami. Idealne danie na zimę
Nieprawda, że trzeba czekać do jesieni. Ja jem już teraz w sałatkach na surowo zastępuje sałatę.
Zaloguj się aby dodać recenzję