Poleć znajomym

Jarmuż - niedoceniane warzywo

Autor: Data: 18 lutego 2010, 9:02 Komentarze (6) »

Ze względu na ozdobne, kędzierzawe liście używany jest do dekoracji różnych potraw. Warto jednak na większe wykorzystanie tego warzywa ze względu na bardzo dużą wartość odżywczą.

Wartości odżywcze

Jarmuż jest bogatym źródłem witamin A, B, C, E, K, PP. Zawiera też sporą ilość beta-karotenu, żelaza, fosforu, magnezu, białka, najwięcej ze wszystkich warzyw wapnia w łatwo przyswajalnej postaci, gdyż liście pozbawione są kwasu szczawiowego. Jarmuż podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustowate zawiera sulforafan, związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe. Zawartością witaminy C jarmuż przewyższa jedynie papryka i natka pietruszki. Jarmuż zalicza się do warzyw lekko strawnych, zalecanych zwłaszcza osobom starszym i dzieciom. Można go zjadać na surowo, zapiekać, smażyć, gotować jak kalafior oraz dodawać do różnych zup jarzynowych, za wyjątkiem kalafiorowej, ze wględu na kolor.

Warunki uprawy

Jarmuż może być uprawiany prawie na wszystkich typach gleby. Uprawa nie jest kłopotliwa, ma on najmniejsze wymagania glebowo-klimatyczne. Jedynie nie znosi gleb podmokłych, bardzo piaszczystych i kwaśnych. Odznacza się dużą zimotrwałością, jednaj na mrozy najbardziej odporne są odmiany niskie. Po przemarznięciu liście jarmużu stają się bardziej delikatne i mają lepszy smak — zawierają więcej cukrów i tracą charakterystyczną goryczkę, dlatego też należy je zbierać po pierwszych mrozach. Może być uprawiany jako poplon. Rośliny korzenią się dosyć głęboko, dlatego też ziemię należy przekopać głęboko, co najmniej 30cm. Częścią jadalną są liście, które zbiera się mniej więcej po 100 dniach od posadzenia rozsady. Zbiory rozpoczynamy późną jesienią i trwają one całą zimę. Liście zbiera się wielokrotnie, rozpoczynając od włamywania dolnych, najstarszych. Po pierwszych przymrozkach dobrze jest przykryć rośliny cienka warstwą słomy lub włókniny. Wczesną wiosną z dolnych części łodyg wybiją młode pędy. Jarmuż nie jest warzywem zbyt trwałym, należy go zbierać tuż przed spożyciem. W odpowiednich warunkach, tj 0 stopni, a wilgotność powietrza 90-95%, może być przechowywany przez miesiąc.

Zobacz więcej o: jarmuż, warzywa kapustne, witaminy, minerały, zdrowe warzywa

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

Komentarze:

 1. ania (Gość) 25 marca 2010, 11:53

  To warzywo jest bardzo pyszne. Robie surowke z jarmuzu dodaje marchem, jajko gotowane, smietane i ogorek kiszony jest przepyszna.

 2. paula (Gość) 4 sierpnia 2010, 14:29

  Ja rówież doceniam to warzywo. Gotowane na parze, duszone, smażone, w postaci surowej..do sałatek, do obiadu i do jajecznicy. Polecam, jest bardzo smaczne!!

 3. PatronkaOblakanych 17 lutego 2011, 10:51

  W tym roku na pewno będzie w moim ogródku! :-)

 4. halina52 28 lutego 2011, 17:21

  Ja nie za bardzo lubię jarmuż , smak jego mi nie bardzo odpowiada.

 5. nati (Gość) 29 czerwca 2011, 14:34

  Jarmuż jest pyszny, ja podaję z patelni z cebulką, wymieszany ze smażonymi ziemniakami. Idealne danie na zimę :)

 6. andrzej (Gość) 27 lipca 2011, 13:34

  Nieprawda, że trzeba czekać do jesieni. Ja jem już teraz w sałatkach na surowo zastępuje sałatę.