Poleć znajomym

Herbata po rosyjsku

Jak zbierać punkty?

Autor: (5970 pkt.)

Tradycyjnie w Rosji herbatę pito gorzką, podając osobno kawałki cukru, rozmaite konfitury, ciasteczka i słodycze. Do jej przygotowywania używano specjalnie w tym celu wymyślonego naczynia, zwanego samowarem. Konstrukcja tego urządzenia, które rychło stało się jednym z obiegowych symboli Rosji, pozwalała na dokładne ustalenie momentu, w którym woda wchodziła w stadium „białego wrzenia" co umożliwiało podawanie herbaty o niezrównanym bukiecie.

Czas przygotowania:

Czas gotowania:

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

Składniki

 • 5 łyżeczek suszonych listków herbaty czarnej (jednej z odmian chińskich lub kaukaskich)
 • 1 l wody (najlepiej miękkiej)
 • Porcja dla 4 osób.

Sposób przygotowania

 1. 1

  W metalowym, pobielonym lub emaliowanym czajniku, a najlepiej w samowarze na węgiel drzewny, doprowadzić wodę do stanu tzw. białego wrzenia. Jest to drugie stadium gotowania się wody, w trakcie którego woda lekko mętnieje, wydając charakterystyczny szum. W żadnym wypadku nie należy gotować wody dłużej.

 2. 2

  Czajniczek do parzenia herbaty (porcelanowy lub fajansowy) o pojemności ok. 1 l wyparzyć trzykrotnie wrzątkiem i osuszyć.

 3. Czajnik powinien ogrzać się do temp. ok. 50°C. Wsypać herbatę i zalać ją 1/2 l wrzątku. Odstawić; pokrywkę i dzióbek czajnika przykryć lnianą serwetka lub woreczkiem wypełnionym liśćmi herbaty i odczekać ok. 4 min, póki herbata nie naciągnie. Na powierzchni naparu powinna pojawić się piana.

 4. 3

  Napar wymieszać, uzupełnić wrzątkiem i rozlewać do porcelanowych filiżanek. Herbata zawsze musi być świeżo zaparzana.

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.