Grzyby jadalne - zalety i zagrożenia

Autor: Data: 18 sierpnia 2009, 11:14

Grzyby jemy przede wszystkim ze względu na wspaniały smak i aromat, jaki nadają potrawom. Rzadko przyjmujemy do wiadomości, że są ciężkostrawne oraz mają małe wartości odżywcze.

Dla grzybiarzy sezon od połowy lata do późnej jesieni to wymarzona pora na spacery po lesie, połączone ze zbiorami kurek, borowików czy koźlaków. Doświadczeni zbieracze z łatwością odróżnią jadalny grzyb od trującego, ci mniej obeznani z grzybami powinny ze sobą nosić leksykon lub atlas, w którym podane są wraz ze zdjęciami wszystkie gatunki spotykane w polskich lasach. To bardzo ważne, aby uniknąć niebezpieczeństwa poważnego zatrucia, które może nawet grozić śmiercią. Podczas grzybobrania należy pamiętać, aby zbierać grzyby do otwartego koszyka, aby nie stały się śliskie z powodu braku powietrza oraz, żeby uchronić je przed zepsuciem.

Borowik szlachetny (Prawdziwek) - to jeden z najsmaczniejszych leśnych grzybów.

Zbieramy tylko okazy jędrne, zdrowe, ładnie wyglądające. Stare grzyby są najczęściej namoknięte, gąbczaste i robaczywe. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość co do napotkanego okazu, lepiej go zostaw w lesie!

Zalety i wady

O zaletach grzybów nie da się długo pisać. Poza walorami smakowymi, które są jednak bardzo wysokie (wzbogacają smak wielu dań, aromat zup i tradycyjnych, świątecznych potraw) i zawartością potasu, właściwie nie mają wartości odżywczych. Natomiast zarówno grzyby rosnące w lesie, jak i te hodowane, jak np. pieczarki, mają skłonność do gromadzenia ciężkich metali toksycznych, takich jak kadm i ołów. Nie należy jednak wpadać w panikę - aby zatruć się jadalnymi grzybami należałoby zjeść ich na prawdę duże ilości, a przecież najczęściej wykorzystuje się je jako dodatek niż podstawę dziennego pożywienia.

Pod względem odżywczym, różnica pomiędzy grzybami hodowlanymi a leśnymi jest niewielka. Te ostatnie często są ciemnego koloru i barwią na ciemno sosy i gulasze. Mają też z reguły o wiele silniejszy aromat.

Suszone grzyby mają bardziej intensywny smak i zapach niż grzyby świeże. Na ogól stosuje się je w kuchni jako dodatek polepszający smak i zapach potraw. Większość suszonych grzybów należy przed użyciem namoczyć. Najpierw należy umyć, a następnie zalać czystą, wrzącą wodą i odstawić na całą noc lub przynajmniej 30 min. Jeśli używamy grzybów do zup, sosów czy gulaszu możemy skrócić ten czas.

Doskonałe przepisy na dania z grzybami znajdziesz w naszym katalogu przepisów. Polecamy!