Grzyby jadalne - zalety i zagrożenia
Autor:
Oliwka Kamińska
Data: 18 sierpnia 2009, 11:14
Komentarze (17) »
Grzyby jemy przede wszystkim ze względu na wspaniały smak i aromat, jaki nadają potrawom. Rzadko przyjmujemy do wiadomości, że są ciężkostrawne oraz mają małe wartości odżywcze.
Dla grzybiarzy sezon od połowy lata do późnej jesieni to wymarzona pora na spacery po lesie, połączone ze zbiorami kurek, borowików czy koźlaków. Doświadczeni zbieracze z łatwością odróżnią jadalny grzyb od trującego, ci mniej obeznani z grzybami powinny ze sobą nosić leksykon lub atlas, w którym podane są wraz ze zdjęciami wszystkie gatunki spotykane w polskich lasach. To bardzo ważne, aby uniknąć niebezpieczeństwa poważnego zatrucia, które może nawet grozić śmiercią. Podczas grzybobrania należy pamiętać, aby zbierać grzyby do otwartego koszyka, aby nie stały się śliskie z powodu braku powietrza oraz, żeby uchronić je przed zepsuciem.
Borowik szlachetny (Prawdziwek) - to jeden z najsmaczniejszych leśnych grzybów.
Zbieramy tylko okazy jędrne, zdrowe, ładnie wyglądające. Stare grzyby są najczęściej namoknięte, gąbczaste i robaczywe. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość co do napotkanego okazu, lepiej go zostaw w lesie!
Zalety i wady
O zaletach grzybów nie da się długo pisać. Poza walorami smakowymi, które są jednak bardzo wysokie (wzbogacają smak wielu dań, aromat zup i tradycyjnych, świątecznych potraw) i zawartością potasu, właściwie nie mają wartości odżywczych. Natomiast zarówno grzyby rosnące w lesie, jak i te hodowane, jak np. pieczarki, mają skłonność do gromadzenia ciężkich metali toksycznych, takich jak kadm i ołów. Nie należy jednak wpadać w panikę - aby zatruć się jadalnymi grzybami należałoby zjeść ich na prawdę duże ilości, a przecież najczęściej wykorzystuje się je jako dodatek niż podstawę dziennego pożywienia.
Pod względem odżywczym, różnica pomiędzy grzybami hodowlanymi a leśnymi jest niewielka. Te ostatnie często są ciemnego koloru i barwią na ciemno sosy i gulasze. Mają też z reguły o wiele silniejszy aromat.
Suszone grzyby mają bardziej intensywny smak i zapach niż grzyby świeże. Na ogól stosuje się je w kuchni jako dodatek polepszający smak i zapach potraw. Większość suszonych grzybów należy przed użyciem namoczyć. Najpierw należy umyć, a następnie zalać czystą, wrzącą wodą i odstawić na całą noc lub przynajmniej 30 min. Jeśli używamy grzybów do zup, sosów czy gulaszu możemy skrócić ten czas.
Doskonałe przepisy na dania z grzybami znajdziesz w naszym katalogu przepisów. Polecamy!
Zobacz więcej o: prawdziwki, potrawy z grzybów, grzyby jadalne
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Gotowanie grzybów
Data: 17 stycznia 2011, 10:04 Komentarze (8) »
W tradycyjnej polskiej kuchni nie może zabraknąć grzybów. Ich przyrządzenie jest często kłopotliwe, dlatego przy gotowaniu grzybów warto pokierować się naszymi wskazówkami.
-
Grzyby hodowlane
Data: 29 listopada 2010, 14:21 Komentarze (3) »
Leśne grzyby występują tylko sezonowo, natomiast cały rok możemy zajadać się pieczarkami i boczniakami. Szczególnie zimą doceniamy te dwa rodzaje grzybów.
-
Potrawy jednogarnkowe
Data: 3 sierpnia 2009, 19:28 Komentarze (3) »
Potrawę jednogarnkową może stanowić zarówno zupa, jak i drugie danie, gdyż w grę wchodzi liczba i rodzaj produktów, jakimi dysponujemy.
-
Gorący temat: Grzybobranie
Data: 26 sierpnia 2011, 15:49 Komentarze (0) »
„Panienki za wysmukłym gonią borowikiem, którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem. Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy i mniej sławny w piosenkach, za to ...
super
super
super.przydalo mi sie do szkoly
internet pomaga przede wszystkim tym którzy chodzą do szkoły
Mi też to szkoły się przydało
najlepsze są leśne hodowlane niech sobie jedzą hodowcy za leśne trzeba słono czasem zapłacic lecz ile zabojady płacą za swoje trufle na temat grzybów morza było pisać tak samo jak ochorobach lub o rybach to jedne z lepszych tematów nie tylko w naszym kraju bo polacy są wszedzie lecz prosze uważajcie co kupujecie bo nie wszedzie sa klasyfikatorzy lub znawcy ja osobiscie ani tym ani tym nie jestem mieszkam w małym miasteczku ibez przerwy atakuje tych złodziei polityków aby cos z tym zrobili mówiąże nie maja na takie sprawy kasy a morzna by placowego przeszkolic jak jest w wiel wiekszych miastach brać kasę od tych co chandlują grzybki np; po 5ł za stoisko i juz sprawa rozwiazana acha nie wolno miszać blaszkowatych np;kurki i maślaki lub inne
fajne
przydało mi sie to z polskiego
super
mnie też przydało się to do szkoły : polskiego
super
pusta mam glowe
To naprawdę bardzo przydatna stronka.
Ale ta ola12 ma pustke!!!!!!!!!
zato ty jesteś śliczna wiesz
ten artykuł zawiera nieprawdę! Przykro mi, że w tym miejscu internet dezinformuje ludzi, sypiąc MITAMI, a nie faktami. badania potwierdzają walory grzybów, m. in. dobrze przyswajalne białko (dochodzące do 44% masy grzyba w świeżym czyli nie ususzonym owocniku) i witaminy D, K, prowitamina A i cała gr. B. Zachęcam autora by zapoznał się z materiałami, które wykorzystywane są na kursach kształcących grzyboznawców i klsyfikatorów, a nie powtarzał nie wiadomo gdzie zasłyszane bzdury.
wpisuję swój komentrz drugi raz, żeby móc poprawić literówki. Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do szukania PRAWDY i nie korzystania z komentowanego, zawierającego mity i kłamstwa artykułu
artykuł przystępny nie za długi i lekko się go czyta nie potrzeba od razu takiej krytyki tutaj wprowadzać
Zaloguj się aby dodać recenzję