Poleć znajomym

Grzyby hodowlane

Autor: Data: 29 listopada 2010, 14:21 Komentarze (3) »

Leśne grzyby występują tylko sezonowo, nato­miast cały rok możemy zajadać się pieczarkami i boczniakami. Szczególnie zimą doceniamy te dwa rodzaje grzybów.

W Polsce hoduje się około 20 gatunków piecza­rek. Rosną na łąkach, choć tych akurat lepiej nie zbierać, gdyż grzyby wchłaniają różne substancje nie wyłączając tych trujących. Skoro grzyby nie mają i tak zbyt wielu wartości odżywczych po­wstrzymajmy się od zbierania tych, które mogą nam bardziej zaszkodzić niż wzmocnić. Pieczarki w przeciwieństwie do innych grzybów leśnych dają się się łatwo hodować. Każdy gatunek grzyba po­trzebuje określonego leśnego towarzystwa, pieczar­ka natomiast nie jest wymagająca, gdyż jest grzy­bem saprofitycznym (czerpie substancje odżywcze i potrzebną do rozwoju energię z obumarłych szczątków roślinnych), a więc może rosnąć wszędzie.

Pieczarki można uprawiać, nawet w piwnicy. Wymagają, aby było ciepło, ciemno i wilgotno. Najlepszym podłożem jest słoma z końskim nawo­zem. Możemy hodować je nawet w skrzynkach ustawionych warstwowo. Pieczarki zawierają ok. 3% białka i tyleż węglowodanów, ok. 0,9% błon­nika, dużo potasu, fosforu, nieco wapnia i żelaza, jodu, śladowe ilości witamin E, C i z grupy B. Pieczarki spożywamy na surowo, przyrządzając rozmaite surówki i sałatki oraz duszone, smażone i marynowane. Jedzone na surowo powinny być wcześniej oczyszczone pod bieżącą wodą. Najlepsze są młode, niewielkie i zdecydowanie białe. Aby nie zmieniły koloru należy je skropić sokiem z cytryny lub włożyć do wody zakwaszonej sokiem z cytryny. Łączą się znakomicie z różnymi warzywami, wę­dzonymi wędlinami, sosem majonezowym lub winegret.

Pamiętajmy, że są to jedyne grzyby, które je się na surowo.

Coraz większą popularność zyskuje w Polsce boczniak. Wyróżnia go duży, gładki, jasny kapelusz o barwie kremowo-białej lub kości słoniowej, które­go średnica może mieć 15-17 cm. Ma bardzo krótki, białawy trzon. Grzyby te są hodowane w dużych ilościach. Rosną na drewnie bukowym i topolowym, na słomie i innych substratach roślinnych. Z dobrym rezultatem mogą je hodować również amatorzy. Stanowią one ekwiwalent dla świeżych grzybów leśnych. Co zaskakujące - u boczniaka można do­szukać się wielu zalet. Oprócz walorów smakowych boczniak ma znaczne wartości odżywcze. Jest boga­ty w witaminy z grupy B (Bi,B2 i Be), zawiera także duże ilości witaminy PP, niacyny oraz związków mineralnych (potasu, wapnia, sodu, magnezu, żela­za, fosforu, cynku). Nie możemy tu zapomnieć o wartościowym białku, które w około 70% trawio­ne jest przez organizm człowieka. W owocnikach boczniaka wykryto obecność B-D-glukanu, substan­cji, która działa przeciwnowotworowo. Ponadto zawarty w boczniaku kwas foliowy i enzymy powo­dują obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Zobacz więcej o: grzyby hodowlane, boczniaki

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Grzyby jadalne - zalety i zagrożenia

  Data: 18 sierpnia 2009, 11:14 Komentarze (17) »

  Grzyby jemy przede wszystkim ze względu na wspaniały smak i aromat, jaki nadają potrawom. Rzadko przyjmujemy do wiadomości, że są ciężkostrawne oraz mają małe wartości odżywcze.

 • Gorący temat: Grzybobranie

  Data: 26 sierpnia 2011, 15:49 Komentarze (0) »

  „Panienki za wysmukłym gonią borowikiem, którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem. Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy i mniej sławny w piosenkach, za to ...

 • Gotowanie grzybów

  Data: 17 stycznia 2011, 10:04 Komentarze (8) »

  W tradycyjnej polskiej kuchni nie może zabraknąć grzybów. Ich przyrządzenie jest często kłopotliwe, dlatego przy gotowaniu grzybów warto pokierować się naszymi wskazówkami.

 • Jesienny konkurs z Polską Różą

  Data: 4 listopada 2011, 16:22 Komentarze (9) »

  Sukces konkursu czekoladowego skłonił nas do kolejnego eksperymentu. Tym razem jednak stawiamy na rozgrzewające, sycące przepisy jesienno-zimowe oraz te przywołujące smak i zapach lata.

Komentarze:

 1. olilea 2 grudnia 2010, 14:50

  uwielbiam boczniaki zwłaszcza zrobione jak schabowy w jajeczku i bułce mniammm palce lizać :)

 2. blagro1 4 lutego 2011, 18:33

  Ja uwielbiam sos pieczarkowy lub kotleciki z pieczarkami pychotka ;)

 3. agata1722 7 kwietnia 2011, 11:10

  ja głos swój oddaje na pieczarki można z nich zrobić wiele dobrych dań