Grzyby hodowlane
Autor:
Alicja Stawarz
Data: 29 listopada 2010, 14:21
Komentarze (3) »
Leśne grzyby występują tylko sezonowo, natomiast cały rok możemy zajadać się pieczarkami i boczniakami. Szczególnie zimą doceniamy te dwa rodzaje grzybów.
W Polsce hoduje się około 20 gatunków pieczarek. Rosną na łąkach, choć tych akurat lepiej nie zbierać, gdyż grzyby wchłaniają różne substancje nie wyłączając tych trujących. Skoro grzyby nie mają i tak zbyt wielu wartości odżywczych powstrzymajmy się od zbierania tych, które mogą nam bardziej zaszkodzić niż wzmocnić. Pieczarki w przeciwieństwie do innych grzybów leśnych dają się się łatwo hodować. Każdy gatunek grzyba potrzebuje określonego leśnego towarzystwa, pieczarka natomiast nie jest wymagająca, gdyż jest grzybem saprofitycznym (czerpie substancje odżywcze i potrzebną do rozwoju energię z obumarłych szczątków roślinnych), a więc może rosnąć wszędzie.
Pieczarki można uprawiać, nawet w piwnicy. Wymagają, aby było ciepło, ciemno i wilgotno. Najlepszym podłożem jest słoma z końskim nawozem. Możemy hodować je nawet w skrzynkach ustawionych warstwowo. Pieczarki zawierają ok. 3% białka i tyleż węglowodanów, ok. 0,9% błonnika, dużo potasu, fosforu, nieco wapnia i żelaza, jodu, śladowe ilości witamin E, C i z grupy B. Pieczarki spożywamy na surowo, przyrządzając rozmaite surówki i sałatki oraz duszone, smażone i marynowane. Jedzone na surowo powinny być wcześniej oczyszczone pod bieżącą wodą. Najlepsze są młode, niewielkie i zdecydowanie białe. Aby nie zmieniły koloru należy je skropić sokiem z cytryny lub włożyć do wody zakwaszonej sokiem z cytryny. Łączą się znakomicie z różnymi warzywami, wędzonymi wędlinami, sosem majonezowym lub winegret.
Pamiętajmy, że są to jedyne grzyby, które je się na surowo.
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce boczniak. Wyróżnia go duży, gładki, jasny kapelusz o barwie kremowo-białej lub kości słoniowej, którego średnica może mieć 15-17 cm. Ma bardzo krótki, białawy trzon. Grzyby te są hodowane w dużych ilościach. Rosną na drewnie bukowym i topolowym, na słomie i innych substratach roślinnych. Z dobrym rezultatem mogą je hodować również amatorzy. Stanowią one ekwiwalent dla świeżych grzybów leśnych. Co zaskakujące - u boczniaka można doszukać się wielu zalet. Oprócz walorów smakowych boczniak ma znaczne wartości odżywcze. Jest bogaty w witaminy z grupy B (Bi,B2 i Be), zawiera także duże ilości witaminy PP, niacyny oraz związków mineralnych (potasu, wapnia, sodu, magnezu, żelaza, fosforu, cynku). Nie możemy tu zapomnieć o wartościowym białku, które w około 70% trawione jest przez organizm człowieka. W owocnikach boczniaka wykryto obecność B-D-glukanu, substancji, która działa przeciwnowotworowo. Ponadto zawarty w boczniaku kwas foliowy i enzymy powodują obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Zobacz więcej o: grzyby hodowlane, boczniaki
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Grzyby jadalne - zalety i zagrożenia
Data: 18 sierpnia 2009, 11:14 Komentarze (17) »
Grzyby jemy przede wszystkim ze względu na wspaniały smak i aromat, jaki nadają potrawom. Rzadko przyjmujemy do wiadomości, że są ciężkostrawne oraz mają małe wartości odżywcze.
-
Gorący temat: Grzybobranie
Data: 26 sierpnia 2011, 15:49 Komentarze (0) »
„Panienki za wysmukłym gonią borowikiem, którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem. Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy i mniej sławny w piosenkach, za to ...
-
Gotowanie grzybów
Data: 17 stycznia 2011, 10:04 Komentarze (8) »
W tradycyjnej polskiej kuchni nie może zabraknąć grzybów. Ich przyrządzenie jest często kłopotliwe, dlatego przy gotowaniu grzybów warto pokierować się naszymi wskazówkami.
-
Jesienny konkurs z Polską Różą
Data: 4 listopada 2011, 16:22 Komentarze (9) »
Sukces konkursu czekoladowego skłonił nas do kolejnego eksperymentu. Tym razem jednak stawiamy na rozgrzewające, sycące przepisy jesienno-zimowe oraz te przywołujące smak i zapach lata.
uwielbiam boczniaki zwłaszcza zrobione jak schabowy w jajeczku i bułce mniammm palce lizać
Ja uwielbiam sos pieczarkowy lub kotleciki z pieczarkami pychotka
ja głos swój oddaje na pieczarki można z nich zrobić wiele dobrych dań
Zaloguj się aby dodać recenzję