Groch - wartości odżywcze

Autor: Data: 12 stycznia 2010, 13:32

Groch należy do jednych z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, prawdopodobnie uprawiany był już przed naszą erą.

Groch chociaż jest bardzo cennym źródłem składników odżywczych nie jest doceniany i powszechny. Zawiera bardzo dużo białka roślinnego, witamin z grypy B, kwasu nikotynowego, pantotenowego i foliowego, niewiele wit. C i sporo minerałów - potasu, wapnia, żelaza, manganu, fosforu, sodu, miedzi, chloru. jodu. Z grochu przyrządzamy wiele potraw. Najbardziej znane to: zupa grochowa, groch z kapustą, pasty do chleba, kotlety grochowe. Groch ze względu na bardzo cenne źródło białka jest cenionym pożywieniem wegetarian.

Groch jest rośliną jednoroczną. Znanych jest wiele odmian tej rośliny. Ziarna wysiewamy kiedy już nie występuje zagrożenie przymrozkami. W naszych ogródkach zazwyczaj wysiewamy groch cukrowy, który nadaje się do spożycia w całości. Wysiewany jest też groch łuskowy, którego do spożycia nadają się niedojrzałe ziarna. Poszczególne gatunki grochu różnią się kształtem ziaren.

Ziarna gładkie zawierają więcej skrobi, z kolei bardziej pomarszczone więcej cukru. Strąki grochu przeznaczone na ziarno muszą być całkowicie dojrzałe. Zebrane zbyt wcześnie zawierają niedojrzałe ziarna, które są zbyt miękkie i rozpadają się. Jeśli będą zebrane zbyt późno, to smak ich będzie gorzkawy a ziarno twarde i mączyste.