Poleć znajomym

Groch - wartości odżywcze

Autor: Data: 12 stycznia 2010, 13:32 Komentarze (4) »

Groch należy do jednych z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, prawdopodobnie uprawiany był już przed naszą erą.

Groch chociaż jest bardzo cennym źródłem składników odżywczych nie jest doceniany i powszechny. Zawiera bardzo dużo białka roślinnego, witamin z grypy B, kwasu nikotynowego, pantotenowego i foliowego, niewiele wit. C i sporo minerałów - potasu, wapnia, żelaza, manganu, fosforu, sodu, miedzi, chloru. jodu. Z grochu przyrządzamy wiele potraw. Najbardziej znane to: zupa grochowa, groch z kapustą, pasty do chleba, kotlety grochowe. Groch ze względu na bardzo cenne źródło białka jest cenionym pożywieniem wegetarian.

Groch jest rośliną jednoroczną. Znanych jest wiele odmian tej rośliny. Ziarna wysiewamy kiedy już nie występuje zagrożenie przymrozkami. W naszych ogródkach zazwyczaj wysiewamy groch cukrowy, który nadaje się do spożycia w całości. Wysiewany jest też groch łuskowy, którego do spożycia nadają się niedojrzałe ziarna. Poszczególne gatunki grochu różnią się kształtem ziaren.

Ziarna gładkie zawierają więcej skrobi, z kolei bardziej pomarszczone więcej cukru. Strąki grochu przeznaczone na ziarno muszą być całkowicie dojrzałe. Zebrane zbyt wcześnie zawierają niedojrzałe ziarna, które są zbyt miękkie i rozpadają się. Jeśli będą zebrane zbyt późno, to smak ich będzie gorzkawy a ziarno twarde i mączyste.

Zobacz więcej o: groch, źródło białka, minerały, witaminy, dieta wegetariańska

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Ziemniaki - wartości odżywcze i odmiany

  Data: 21 września 2009, 20:01 Komentarze (12) »

  Bez obecności ziemniaków trudno nam wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Można z nich przygotować dziesiątki różnych potraw. Ponadto nie są kaloryczne - mają pięć razy mniej kalorii ...

 • Jajka w kuchni

  Data: 10 marca 2009, 14:16 Komentarze (3) »

  Główny składnik wielkanocnego śniadania, bogate w wartości odżywcze jajko, jest niezastąpionym składnikiem wypieków, prostych przystawek i dań głównych. Dowiedz się, jak je ...

 • Kurczak - wybór i przygotowanie

  Data: 7 maja 2010, 13:10 Komentarze (1) »

  Mięso kurczaka jest bogatym źródłem białka i zawiera mało tłuszczu (100g chudego mięsa, to ok.120 kcal). Bardziej kaloryczną skórkę można zdjąć, ale to właśnie ona jest ...

 • Jarmuż - niedoceniane warzywo

  Data: 18 lutego 2010, 9:02 Komentarze (6) »

  Ze względu na ozdobne, kędzierzawe liście używany jest do dekoracji różnych potraw. Warto jednak na większe wykorzystanie tego warzywa ze względu na bardzo dużą wartość odżywczą.

Komentarze:

 1. l. (Gość) 6 stycznia 2011, 18:39

  "Ziarna gładkie zawierają więcej skrobi, z kolei bardziej pomarszczone więcej cukru"
  Jakiego cukru? A skrobia to niby nie cukier? Chyba powinno chodzić o rozróżnienie między zawartością węglowodanów a białek.

 2. halina52 28 lutego 2011, 17:19

  Lubię potrawy z grochem, zupę fasolową, grochową , fasolkę po bretońsku, kapustę z grochem.

 3. Danielo (Gość) 28 marca 2011, 13:06

  uwielbiam wszystkie rośliny strączkowe i dania z nich przygotowywane :)

 4. M. (Gość) 23 lipca 2011, 17:20

  Ugotowany groch jest pyszny ! :)