Gotowanie ryżu

Autor: Data: 11 stycznia 2011, 12:13

Gotowanie ryżu wydaje się łatwym zadaniem, bo na torebkach zazwyczaj podane są instrukcje. Warto jednak znać parę wskazówek, zwłaszcza, że każdy rodzaj ryżu gotuje się inaczej.

Zazwyczaj wszystkie instrukcje dotyczące gotowania ryżu znajdują się na opakowaniach. Jednak jeśli chodzi o ryż kupowany w torebkach kilogramowych, musimy poradzić sobie z nim sami. Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, by nie mieć kłopotów z przyrządzaniem ryżu.

  • Żaden ryż nie powinien być niedogotowany. Makaron może być „al dente”, ryż nie.

  • Konsystencja ugotowanego ryżu zależy od ilości wody użytej do gotowania.

  • Ryż na sypko: charakterystyczną cechą ryżu ugotowanego na sypko jest zachowanie kształtu każdego ziarna. Aby tak go przyrządzić należy użyć 2,1 litra wody na 1 kilogram ryżu. Chcąc przyrządzić ryż na sypko nie powinniśmy go mieszać podczas gotowania.

  • Ryż rozklejony: zarówno w krupnikach i kleikach ryż musi być dokładnie rozklejony. W tym celu każdą szklankę ryżu gotujemy w 2,5 szklanki wody. Tak ugotowany ryż świetnie nadaje się do ryżu z jabłkami i cynamonem czy do zupy pomidorowej.

  • Ryż do sushi: przed ugotowaniem ryżu należy go dokładnie wypłukać i odsączyć. Następnie zalać zimną wodą, w proporcjach: jedna szklanka ryżu na jedną szklankę wody. Ryż gotujemy pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie zdejmujemy go z ognia i odstawiamy na kilka minut tak by pochłonął całą wodę.

  • Ryż preparowany z torebki: torebkę z ryżem włożyć do litra wrzątku. Dodać szczyptę soli. Ryż gotować 15 minut pod przykryciem. Wyjąć z wody, odsączyć i rozciąć torebkę. Dwie porcje to około 100 gram, czyli jedna torebka.