Poleć znajomym

Gotowanie ryżu

Autor: Data: 11 stycznia 2011, 12:13 Komentarze (4) »

Gotowanie ryżu wydaje się łatwym zadaniem, bo na torebkach zazwyczaj podane są instrukcje. Warto jednak znać parę wskazówek, zwłaszcza, że każdy rodzaj ryżu gotuje się inaczej.

Zazwyczaj wszystkie instrukcje dotyczące gotowania ryżu znajdują się na opakowaniach. Jednak jeśli chodzi o ryż kupowany w torebkach kilogramowych, musimy poradzić sobie z nim sami. Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, by nie mieć kłopotów z przyrządzaniem ryżu.

 • Żaden ryż nie powinien być niedogotowany. Makaron może być „al dente”, ryż nie.

 • Konsystencja ugotowanego ryżu zależy od ilości wody użytej do gotowania.

 • Ryż na sypko: charakterystyczną cechą ryżu ugotowanego na sypko jest zachowanie kształtu każdego ziarna. Aby tak go przyrządzić należy użyć 2,1 litra wody na 1 kilogram ryżu. Chcąc przyrządzić ryż na sypko nie powinniśmy go mieszać podczas gotowania.

 • Ryż rozklejony: zarówno w krupnikach i kleikach ryż musi być dokładnie rozklejony. W tym celu każdą szklankę ryżu gotujemy w 2,5 szklanki wody. Tak ugotowany ryż świetnie nadaje się do ryżu z jabłkami i cynamonem czy do zupy pomidorowej.

 • Ryż do sushi: przed ugotowaniem ryżu należy go dokładnie wypłukać i odsączyć. Następnie zalać zimną wodą, w proporcjach: jedna szklanka ryżu na jedną szklankę wody. Ryż gotujemy pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie zdejmujemy go z ognia i odstawiamy na kilka minut tak by pochłonął całą wodę.

 • Ryż preparowany z torebki: torebkę z ryżem włożyć do litra wrzątku. Dodać szczyptę soli. Ryż gotować 15 minut pod przykryciem. Wyjąć z wody, odsączyć i rozciąć torebkę. Dwie porcje to około 100 gram, czyli jedna torebka.

Zobacz więcej o: ryż, gotowanie ryżu, jak ugotować ryż

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Jak ugotować ryż na sypko

  Data: 12 maja 2010, 11:32 Komentarze (2) »

  W sklepach dostępne są rożne rodzaje ryżu - od białego po czarny. Najlepszy ryż to jednak ten dobrze ugotowany, który się nie skleja i nie rozpada po ugotowaniu. Poznaj sekret jego ...

 • Naleśniki - jak je przygotować

  Data: 12 sierpnia 2009, 0:13 Komentarze (13) »

  Naleśniki to przysmak rodem z kuchni francuskiej. Delikatne placuszki, z różnymi farszami - mięsnymi, warzywnymi, owocowymi... są proste i szybkie w przygotowaniu. To doskonały pomysł na danie ...

 • Ryż - odmiany i zastosowanie

  Data: 20 października 2009, 11:37 Komentarze (2) »

  Dziki, brązowy, a może tradycyjnie biały, parboiled, arborio czy basmati? Każda z odmian ryżu ma inne właściwości i smak, dlatego wykorzystuje się je do różnych potraw.

 • Gotowanie na parze

  Data: 7 czerwca 2010, 11:50 Komentarze (6) »

  Gotowanie potraw na parze jest nie tylko bardzo zdrowe, ale też smaczne. Idealne dla wszystkich zapracowanych i dbających o szczupłą sylwetkę.

Komentarze:

 1. blagro1 3 lutego 2011, 13:10

  Ryż tak jak ziemniaki nie wymaga dużych umiejętności przy gotowaniu

 2. AjaK 7 lutego 2011, 11:05

  bardzo przydatny jest ten artykuł zawsze mam problem jak gotować poszczególne wersje ryżu :)

 3. halina52 9 lutego 2011, 10:31

  Bardzo dobry artykuł. Przydadzą się wiadomości nie tylko młodym ludziom zaczynającym sztukę gotowania.

 4. Maria (Gość) 9 lutego 2012, 1:42

  o, przeciwnie, wielka sztuka!