Poleć znajomym

Gotowanie makaronu

Autor: Data: 13 stycznia 2011, 12:09 Komentarze (4) »

Wszyscy przepadają za włoską kuchnią i makaronem. Nie wszyscy potrafią go jednak dobrze ugotować. Podczas gotowania makaronu powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Najczęściej gotując makaron powinniśmy robić wszystko zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu. Jednak warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami:

 • Makaron gotujemy wkładając go do wrzątku. Na każde 100 gram powinien znajdować się w garnku 1 litr wody i płaska łyżeczka soli.

 • Jeśli nie lubimy długiego makaronu możemy go połamać lub pociąć po ugotowaniu.

 • Warto dodać do gotowania makaronu trochę oliwy bądź oleju, by się nie kleił. Podczas gotowania należy co jakiś czas mieszać makaron.

 • Na jedną porcję wystarczy 70 gram produktu, gdyż zdecydowanie zwiększa on swoją objętość.

 • Czas gotowania makaronu jest różny, zależy od jego rodzaju. Zazwyczaj należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta na opakowaniu.

 • Zdrowszy jest makaron ugotowany „al dente”, ponieważ ma niższy indeks glikemiczny i co za tym idzie wolniej go trawimy. Tak przyrządzony makaron powinien być miękki z wierzchu, a w środku lekko twardy.

 • Jeśli nie podajemy makaronu od razu po ugotowaniu musimy przelać go wodą, ponieważ inaczej cały się poskleja.

 • Krótkie, właściwie ugotowane makarony muszą być mieszane z sosem, a długie powinny być nim polane.

Zobacz więcej o: jak ugotować makaron, gotowanie makaronu

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze:

 1. blagro1 4 lutego 2011, 14:55

  Wydaje mi się że gotowanie makaronu nie należy do najtrudniejszych ale artykuł może się komuś bardzo przydać

 2. kasia (Gość) 6 lutego 2011, 22:49

  Artykuł jest naprawdę dobry. Dla osób "początkujących" z pewnością okaże się przydatny.

 3. Tiszka 17 lutego 2011, 13:20

  Wbrew pozorom niektórzy nawet z taką instrukcją i "nadzorcą" nad głową nie potrafią makaronu ugotować nie paląc przy tym garnka... Mówię z autopsji (jako "nadzorca).

 4. muffingirl 25 marca 2011, 19:32

  Ja bym jeszcze dodała, że "najzdrowszy" makaron to ten z semoliny, wody i soli - bez jaj. Polski makaron jajeczny, ze zwykłej mąki jest o wiele bardziej tuczący.
  Jeżeli komuś nie chce się ważyć makaronu do dań obiadowych (zapiekanka, makaron z warzywami), warto stosować przelicznik 1 szklanka- 1 osoba. A do spaghetti warto kupić miarkę - idealnie pozwala na wymierzanie porcji.