Poleć znajomym

Gotowanie jajek

Autor: Data: 28 kwietnia 2010, 11:04 Komentarze (3) »

Gotowanie jajek nie jest tak proste, jak się na pozór wydaje. To jajko, które miało być na twardo łatwo może stać się niedogotowane, a to na miękko - ścięte za mocno, gdy nie trzymamy się odpowiedniej długości czasu gotowania. Aby uniknąć wpadek, skorzystaj z naszych rad.

Jajka na miękko gotuj 2-4 minuty. Po 2 minutach białko będzie lekko ścięte, a żółtko całkowicie płynne. Natomiast po 4 minutach białko zetnie się mocniej, ale nadal miękkie pozostanie przy samym żółtku. Jajka na półtwardo gotuje się 5 minut. Czas gotowania zależy także od ich wielkości. Większe jajka (XL lub nawet XXL) gotują się o 1-2 minuty dłużej. Jajka na twardo gotujemy 10 minut.

Ważne

 • Jajka wykładaj do zimnej wody. Powinno być jej tyle, by całkowicie pokrywała jajka. Gotuj na średnim ogniu i mierz czas od momentu zagotowania się wody.
 • Jeśli nie chcesz, żeby skorupki pękały, wyjmij jajka wcześniej z lodówki. Ogrzane do temperatury pokojowej są znacznie odporniejsze na pękanie. Babcinym sposobem możesz też włożyć do gotującej się wody spaloną zapałkę - ona uchroni białko przed wypłynięciem ze skorupki, jeśli ta pęknie w czasie gotowania. Możesz też lekko nakłuć jajka igłą przed gotowaniem. Następnie należy włożyć jajka do zimnej wody, nakryć garnek pokrywką i gotować je na wolnym ogniu.
 • Po ugotowaniu jajka zalej zimną wodą i odstaw na kilkanaście minut. Łatwiej je wtedy obierzesz ze skorupki.
 • Jajka na twardo nie będą miały wokół żółtka nieładnej ciemnej obwódki, jeżeli przez 5 minut będą się gotowały, a przez kolejne 5 minut pozostaną w gorącej wodzie.
 • Ugotowane jajka możesz przechowywać w lodówce 2 dni. Najlepiej jest obrać je ze skorupki i umieścić w lekko osolonej wodzie.

Zobacz więcej o: jak ugotować jajko na miękko, jajka, jajka w kuchni, jajka gotowanie, jajka na miękko

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze:

 1. blagro1 4 lutego 2011, 15:21

  Mi rzadko się udaje ugotować tak jajka by były takie jak chce. Ale cenne uwagi mogą się przydać.

 2. K. (Gość) 21 kwietnia 2012, 9:14

  Jak nawet jest napisane w wikipedi - ugotowane jajko w skorupce można przechowywać w lodówce do kilku tygodni. 2 dni dotyczy chyba obranego....

 3. Dominik (Gość) 22 kwietnia 2012, 15:11

  gotować jajka10 minut? by wygotować wszystkie cenne wartości odżywcze chyba i mieć paskudną czarną obwódkę - oj ktoś nie ma pojęcia o kuchni maksymalnie gotujemy 5-6 minut lub 4,5 minuty żółtko jest wtedy delikatnie ścięte i najlepsze.